Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Оформление документов ФЛП для представления интересов в контролирующих органах через уполномоченного представителя?

25.11.2020

Налогоплательщик ведет дела, связанные с уплатой налогов, лично или через своего представителя. Личное участие налогоплательщика в налоговых отношениях не лишает его права иметь своего представителя. Доверенность, выданная плательщиком налогов - физическим лицом на представительство его интересов и ведение дел, связанных с уплатой налогов, должна быть заверена в соответствии с действующим законодательством.

Для предоставления права подписи электронных документов другим лицам, которым делегировано право подписи, плательщик сообщает о таких лицах контролирующий орган путем направления уведомления о предоставлении информации относительно квалифицированного электронной подписи в электронном виде.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.11.2020 р. № 4584/ІПК/99-00-12-02-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення на отримання індивідуальної податкової консультації, надіслане листом фізичною особою – підприємцем, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У зверненні зазначені наступні питання:

1. Як фізичній особі – підприємцю, яка прийняла рішення представляти свої інтереси в контролюючих органах через уповноваженого представника на підставі Договору доручення, повідомити про це Державну податкову службу України?

2. Яким чином і в ході якої процедури, фізична особа – підприємець повинна надати довіреність (оформлену в електронному вигляді) в Державну податкову службу України, видану на підставі Договору доручення для надання, в тому числі, права підпису електронної податкової звітності від її імені?

3. Яким чином і в ході якої процедури, фізична особа – підприємець може анулювати надану в Державну податкову службу України довіреність, видану на підставі Договору доручення?

4. Як у Повідомленні про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (додаток 2 до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами) указати посаду особи, якій передали повноваження на підписання податкової звітності на підставі Договору доручення?

5. Яким чином накласти кваліфікований електронний підпис особи, включеної до Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (додаток 2 до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами) на це Повідомлення. Практичної можливості зробити це в електронному кабінеті немає?

Щодо питання № 1, № 2 та № 3. Відповідно до пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платник податків веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.

Згідно з пунктом 19.2 статті 19 Кодексу представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків – фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.

Зокрема, при підписанні податкової декларації фізичної особи – підприємця відповідно до підпункту 48.5.2 пункту 48.5 статті 48 Кодексу його представником та поданні її до контролюючого органу:

  • у спосіб згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 49.3 статті 49 Кодексу разом з нею надається (надсилається) засвідчена відповідно до чинного законодавства довіреність, видана представнику платником податків – фізичною особою;
  • у спосіб згідно з підпунктом «в» пункту 49.3 статті 49 Кодексу слід керуватись Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (зі змінами) (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку, для надання права підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, платник повідомляє про таких осіб контролюючий орган, на обліку в якому перебуває платник, шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (далі – Повідомлення) в електронному вигляді за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку дія договору про визнання електронних документів та пов’язаних з ним Повідомлень припиняється за наявності однієї з таких підстав:

  • отримання інформації від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг про завершення строку чинності (або скасування) кваліфікованого сертифіката відкритого ключа керівника;
  • наявність в Реєстрі самозайнятих осіб інформації про зняття з обліку самозайнятої особи як платника податків у контролюючому органі;
  • наявність у Державному реєстрі інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків автора (підписувача) електронного документа у зв’язку зі смертю.

Щодо питання № 4 та № 5. Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Порядку до Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів. На сформоване Повідомлення першими накладаються кваліфіковані електронні підписи усіх осіб, включених до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення, після них – кваліфікований електронний підпис керівника і останньою – печатка (за наявності) (пункт 4 розділу ІІІ Порядку).

Додатково повідомляємо, що для створення та подання електронного документу, в тому числі Повідомлення, платник може скористатись будь-яким програмним забезпеченням на власний розсуд.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу
Популярное
13.05.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели Госстат планирует прекратить ЕГРПОУ: начато обсуждение Внесены изменения в Порядок проведения призыва граждан на военную службу во время мобилизации ГНС отвечает на актуальные вопросы налогоплательщиков: письмо от 02.05.2025 Работникам планируют предостави...
27.02.2025
Хранение и использование горючего на предприятии в 2025 году: учет, налоги и документальное оформление
Марафон-2025: главные бухгалтерские акценты года У субъектов хозяйствования, использующих в своей деятельности транспортные средства, другие машины и механизмы, потребляющие топливо, постоянно возникают вопросы, связанные с учетом и документальным оформлением операций с таким горючим, а также с изме...
14.02.2025
Изменения в законодательстве с 10 по 14 февраля 2025 года
Кабмин утвердил изменения к Порядку предоставления ежегодного основного отпуска продолжительностью до 56 календарных дней Внесены изменения в постановление КМУ от 14.04.1997 № 346 «Об утверждении Порядка предоставления ежегодного основного отпуска продолжительностью до 56 календарных дней рук...
Новое
13.05.2025
Срочные трудовые договоры и когда они заключаются
Трудовой договор может быть: 1) бессрочным, заключаемым на неопределенный срок; 2) на определенный срок, установленный по согласованию сторон; 3) заключающимся на время выполнения определенной работы. Эти нормы ст. 23 КЗоТ разъяснили должностные лица управления инспекционной деятельности в ...
13.05.2025
Как бизнесу защитить себя в хозяйственном суде
В случае невозможности решить вопрос в досудебном порядке стороны могут обратиться в хозяйственный суд. Обращение в хозяйственный суд – это важный инструмент защиты нарушенных прав и интересов субъектов хозяйствования. Однако, прежде чем подать иск, стороны должны оценить возможность досудебно...
13.05.2025
Что делать в случае увольнения совместителя с основного места работы
Работника целесообразно уволить с должности по совместительству, а затем принять на основное место работы по новому трудовому договору, учитывая требования ст. 24 КЗоТ. В соответствии с требованиями ст. 1021 КЗоТ совместительством считается выполнение работником, кроме основной, иной оплачиваемой ра...
Лучшие материалы