Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дострокове розірвання договору

15.12.2020 1083 0 0


Ситуація

Достроково розірвати договір сторони мають право за обопільною згодою, підписавши відповідну угоду. 

Водночас достроково розірвати договір можна й на вимогу однієї зі сторін у випадках, визначених договором або законом. Тому для початку треба уважно прочитати умови договору, який ми хочемо розірвати достроково.

Наприклад, у договорі може бути прописано, що сторона, яка хоче достроково його розірвати, зобов’язана письмово повідомити про це другу сторону, причому завчасно (наприклад, за місяць до закінчення строку дії договору). Якщо таку умову включено до договору, то потрібно скласти письмове повідомлення в довільній формі із зазначенням усіх необхідних реквізитів, у тому числі договору, який розривається, а також дати посилання на пункт договору, що передбачає можливість дострокового припинення договірних відносин – зразок.

ЗРАЗОК

Директору ТОВ «Азимут»
Бараненку Т. П. 49 000, м. Дніпро, вул. Садова, 33а
23.11.20 р. вих. № 77/п

Повідомлення
про відмову від договору оренди та його дострокове розірвання в односторонньому порядку

Повідомляємо вам, що договір оренди від 03.01.20 р. № 22-а розірвано в односторонньому порядку на підставі ч. 1 ст. 782 Цивільного кодексу України – у зв’язку з невиконанням вами умов договору щодо сплати орендних платежів протягом трьох місяців поспіль.

Станом на 23.11.20 р. заборгованість з орендних платежів становить 30 000 (тридцять тисяч) гривень. Відповідно до умов договору оренди (п. 3.7 договору) ви зобов’язані сплачувати орендні платежі щомісяця не пізніше 5-го числа місяця, що настає за місяцем користування майном. Але у вересні, жовтні та листопаді орендні платежі не здійснювалися.

Директор ТОВ «Мандарин»             (підпис)            В. А. Іваненко

Також слід вивчити законодавство, що регламентує дані правовідносини: можливо, там є підстава для розірвання договору, застосовна у вашій ситуації. Наприклад:

  • за договором підряду, якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує роботу настільки повільно, що її закінчення в строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків (ч. 2 ст. 849 ЦК);
  • за договором оренди орендар має право вимагати розірвання договору, якщо орендодавець передав у користування річ, яка не відповідає умовам договору та призначенню речі, а також якщо орендодавець не виконує своїх обов’язків щодо проведення капітального ремонту майна, яке є предметом оренди (ст. 784 ЦК). Орендодавець має право вимагати розірвання договору у випадках, перелічених у ст. 783 ЦК (зокрема, якщо орендар використовує майно не за призначенням). Також орендодавець має право відмовитися від договору та вимагати повернення майна, що є предметом оренди, якщо орендар не вносить орендну плату протягом трьох місяців підряд (ст. 782 ЦК).

Зверніть увагу на відмінність формулювань законодавства: «орендодавець має право вимагати розірвання договору» і «орендодавець має право відмовитися від договору». У першому випадку йдеться про вимогу, з якою орендар може погодитися, а може не погодитися, і тоді питання про дострокове розірвання доведеться вирішувати в судовому порядку. У другому випадку мається на увазі одностороннє розірвання договору: орендар не платить орендну плату, орендодавець повідомляє його про дострокове розірвання договору на підставі ст. 782 ЦК і вимагає повернути орендоване майно. У даній ситуації договір буде вважатися розірваним із моменту отримання орендарем такого повідомлення (ч. 2 ст. 782 ЦК). Правда, у повідомленні можна вказати й конкретну дату розірвання договору (не раніше дати отримання повідомлення). Звичайно, і тут може виникнути спір, якщо, наприклад, орендар відмовиться повертати майно. І тоді для його вирішення знову доведеться звертатися до суду.


Зразок для завантаження

Зразок_Повідомлення про дострокове розірвання.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Зразки»

Усі зразки в одному місці та завжди під рукою

1200 грн. / рік

Купити