Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Щодо коригування податкових зобов’язань у разі повернення товару покупцем (неплатником ПДВ)

Лист ГУ ДФС у м. Києві від 28.09.2015 № 14797/10/26-15-15-01-18

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист «»  щодо коригування податкових зобов’язань  у разі  повернення товару  покупцем (неплатником ПДВ) і  в межах своїх повноважень повідомляє.

Згідно з п. 185.1 ст. 185  Податкового кодексу України від  02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів, або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (п. 192.2 ст. 192 Кодексу).

Відповідно до абзацу третього п. 201.10 ст. 201 Кодексу та п. 9 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. N 957, податкові накладні, у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, реєструються в ЄРПН та не видаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг.

Пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. N 1246, передбачено, що розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), підлягає реєстрації таким платником податку.

Як зазначено у зверненні платника, покупець повертає постачальнику товар, за який оплата не проводилась.

У такому випадку постачальник - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при здійсненні операцій з постачання такого товару, та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений платником ПДВ до податкової накладної, яка не підлягає наданню покупцю (неплатнику ПДВ), також покупцю не надається та відображається у розділі I "Податкові зобов'язання" податкової декларації з ПДВ у відповідному рядку залежно від дати складання податкової накладної, до якої складається розрахунок коригування (до 01.02.2015р. чи після 01.02.2015 р.).

Крім цього, повернення авансової оплати від покупця, який на цей момент вже не є платником ПДВ, не регламентовано жодною нормою Кодексу.

Тому відображаючи в податковому обліку операції з повернення авансових оплат, у такому випадку необхідно враховувати наступне.

Положення п. 185.1 ст. 185 Кодексу  вказують, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.

Згідно зі ст.ст. 620, 666 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями у разі якщо умови договору купівлі-продажу не виконані та фактичної поставки товару не здійснено, то покупець вправі вимагати передачі проданої речі або відмовитися від виконання договору і вимагати відшкодування збитків.

У такому разі повернення покупцю раніше перерахованого ним авансового платежу розглядається цивільно-правовим законодавством як розторгнення (розірвання) угоди, а не як перегляд цін.

Отже, повернення авансу за не отриманий товар і перегляд ціни на товар розглядаються як різні операції як цивільно-правовим, так і податковим законодавством.

При поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу, операція з поставки товару не відбудеться. Тому і об’єкт оподаткування у постачальника відсутній.

Отже, якщо продавцем - платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг чи відбулася зміна умов договору, в результаті якої постачання товарів/послуг скасовано, а аванс повернуто, то продавець - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ при цьому, відповідно до п. 22 Порядку №957  такий розрахунок коригування не видається отримувачу та підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником.

Згідно із статтею 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.


В.о. заступника начальника

ГУ ДФС у м. Києві                                                                          Е.М. Пруднікова      

Джерело: http://kyiv.sfs.gov.ua/baner/podatkov...

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали