Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оплата пільгових товарів за рахунок бюджетних коштів

21.09.2020 43 0 0

Якщо у період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ постачальник здійснив поставку товарів, які включено до Переліку № 224, з ПДВ медичному закладу — неплатнику ПДВ (не кінцевому споживачу) з оплатою за рахунок бюджетних коштів, то такий постачальник зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких товарів, або зарахувати такі кошти в рахунок оплати вартості наступних поставок.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.08.2020 р. № 3583/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Комунального некомерційного підприємства щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, комунальне некомерційне підприємство (не є платником ПДВ) є медичним закладом та не є кінцевим споживачем лікарських засобів, оскільки використовує такі лікарські засоби при наданні медичних послуг пацієнтам (споживачам таких послуг).

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» викладено у новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому

завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з:

  • ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання   заходів,   спрямованих   на запобігання  виникненню і поширенню,
  • локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
  • постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 271 (далі –  Перелік № 224).

Режим звільнення від оподаткування застосовується:

  • з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);
  • з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, є включення товару до Переліку № 224.

Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.

Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.

Дане правило повною мірою застосовується і до пільги із оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу. Таким чином, вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження цієї пільги, відповідно до змін, внесених Законом № 540 (тобто з 17 березня 2020 року).

Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.

Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом № 540-ІХ (до 2 квітня 2020 року).

При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися  в період з17.03.2020 по 02.04.2020 року, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При проведенні такого коригування :

  • платник податку – постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів;
  • платник податку – постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

Таким чином, якщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ постачальник здійснив поставку товарів, які включені до Переліку  № 224 з ПДВ, медичному закладу - неплатнику ПДВ (не кінцевому споживачу) з оплатою за рахунок бюджетних коштів, то такий постачальник зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких товарів, або зарахувати такі кошти  в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Оскільки, оплата товарів, які включені до Переліку  № 224 здійснювалась за рахунок бюджетних коштів, то комунальному некомерційному підприємству – медичному закладу необхідно спільно з відповідним розпорядником бюджетних коштів визначитися щодо порядку проведення вищезазначеного перерахунку та повернення такому розпоряднику бюджетних коштів зайво нарахованих сум ПДВ або зарахування таких сум в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Щодо питання проведення претензійної роботи з постачальниками, слід зазначити, що правові засади досудового врегулювання господарського спору регулюються Господарським кодексом України. Врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали