Коли нараховувати компенсуючі ПДВ-зобов’язання
У разі якщо товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в необ'єктних, звільнених від ПДВ і негоспдіяльних операціях (операціях, визначених у пп.пп. «а» - «г» п. 198.5 ПКУ), платник ПДВ зобов'язаний нарахувати компенсуючі ПДВ-зобов'язання відповідно до п. 198.5 ПКУ. Для цього потрібно скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну.
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 27.06.2018 № 2877/5/99-99-15-03-02-16/ІПК
Щодо порядку застосування пункту 198.5 статті 198 ПКУ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку застосування пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та у доповнення до листа ДФС, надісланого у відповідь на звернення платника, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року. - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 Кодексу).
Таким чином, для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних після 1 липня 2015 року, призначених для використання в неоподатковуваних операціях, податкові зобов'язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу нараховуються в звітному (податковому) періоді, в якому постачальником таких товарів/послуг, необоротних активів зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, тобто у тому звітному періоді, в якому у покупця таких товарів/послуг виникли підстави для включення сум ПДВ, сплачених при їх придбанні, до складу податкового кредиту.
Для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, які починають використовуватися у неоподатковуваних операціях після 01.07.2015, податкові зобов'язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу нараховуються у випадку, якщо суми податку, нараховані (сплачені) під час їх придбання або виготовлення, були включені до складу податкового кредиту, та не нараховуються, якщо суми податку до складу податкового кредиту не включалися.
Водночас слід зазначити, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексу.
Згідно зі статтею 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу