Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Благодійна допомога ФОП на розвиток діяльності: як оподатковується

12.11.2018 1152 0 0

Отримання фізичною особою - підприємцем допомоги у вигляді грошових коштів у рамках проекту «Програма економічного розвитку східної України» на розвиток підприємницької діяльності від благодійника - підрозділу іноземної неурядової організації не є результатом здійснення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Тому зазначена допомога оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків - фізичних осіб.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 30.10.2018 р. № 4630/С/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення «...» щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань оподаткування цільової благодійної допомоги, отриманої фізичною особою - підприємцем в рамках проекту «Програма економічного розвитку східної України» від благодійника в особі підрозділу іноземної неурядової організації у вигляді грошових коштів на розвиток підприємницької діяльності, а саме: виключно на придбання товарів та оплату послуг, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє таке.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом ФОП - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Пунктом 292.11 ст. 292 ПКУ визначено суми коштів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку. Зокрема, до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Отримання фізичною особою - підприємцем допомоги у вигляді грошових коштів в рамках проекту «Програма економічного розвитку східної України» на розвиток підприємницької діяльності від благодійника -підрозділу іноземної неурядової організації, не є результатом від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, тому зазначена допомога оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків - фізичних осіб.

Оподаткування доходів платників податку - фізичних осіб регулюються розділом IV ПКУ відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст.162 якого, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до п. 163.1 ст.163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи.

Порядок оподаткування іноземних доходів передбачено п. 170.11 ст. 170 ПКУ, п.п. 170.11.1 якого визначено, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Водночас доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу) (п.п» «ґ» п.п. 164.2.17 п 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з пп. 14.1.257 п.14.1 ст.14 ПКУ безповоротна фінансова допомога -це, зокрема, сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів.

Відповідно до п. 167.1 ст.167 ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 -167.5 цієї статті).

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (пп.1.2 п.16-1 підрозд.10 розділу XX ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп.1.3 п.16-1 підрозд. 10 розділу XX ПКУ).

При цьому п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною ст. 167 ПКУ.

Статтею 165 ПКУ встановлено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, до яких, зокрема відноситься благодійна допомога, а саме:

  • сума (вартість) благодійної допомоги виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», на користь, зокрема фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах. При цьому, сума (вартість) зазначеної у цьому підпункті благодійної допомоги визначається згідно з п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ (п.п. «а» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ);
  • сума (вартість) благодійної допомоги, яка виплачена (надана) міжнародними благодійними організаціями (їх філіями, представництвами), перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, на користь, зокрема фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція (за винятком територій, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження), та/або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах та взяті у встановленому законодавством порядку на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (п.п. 165.1.56 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Зауважуємо, що кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів, які стосуються порушеного питання. Тому для отримання більш конкретної відповіді необхідне детальне вивчення договору про надання допомоги.

Зазначаємо, що відповідно п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали