Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Після капіталізму: чому людству не обійтися без базового доходу?

Редакція

21.03.2018 167 0 0

Уявіть собі світ, в якому кожна людина отримує певну суму грошей, необхідну для життя. Скажете, так не буває? Однак саме це передбачає ідея безумовного базового доходу, яка останнім часом здобуває все більше прихильників  у світі. А подекуди цю ідею навіть почали втілювати в життя.

ЩО ЦЕ ТАКЕ? Безумовний базовий дохід – це нова концепція соціальної політики. Вона передбачає, що держава буде регулярно виплачувати певну суму грошей кожному громадянину. Причому мова йде саме про грошові виплати, а не про будь-які пільги або картки на ті чи інші послуги і товари. Гроші будуть отримувати всі – незалежно від наявності роботи і розміру доходів. При цьому людина не буде обмежена жодними умовами і зможе витрачати ці гроші так, як їй заманеться.

ХТО ВСЕ ЦЕ ПРИДУМАВ? Взагалі-то, ідея базового доходу зовсім не нова. Ще в 1797 році Томас Пейн, один з батьків-засновників США, запропонував виплачувати всім повнолітнім американцям по 15 фунтів. За його задумом, кошти на ці виплати повинні були надходити від податку на землевласників.

ЧОМУ БАЗОВИЙ ДОХОД – ЦЕ МАЙБУТНЄ? Ідея Томаса Пейна довгий час обговорювалася тільки радикальними активістами і філософами-утопістами. Однак останнім часом вона стала дуже популярною. Прихильники базового доходу переконані, що його впровадження – неминуче.

Уже зараз технічний прогрес зробив багато професій непотрібними, а до 2030 року, за прогнозами оксфордських вчених, тільки в США комп’ютери і роботи замінять близько половини всіх нині існуючих робочих місць. І тоді людство постане перед вибором: або базовий доход, або антиутопія в стилі кіберпанк з багатомільйонною армією незадоволених, голодних і безробітних людей.

А ЦЕ ВЗАГАЛІ ПРАЦЮЄ? Скоро дізнаємося. У січні 2017 року Управління соціального страхування Фінляндії запустило пілотний проект з впровадженню базового доходу. Проект розрахований на два роки. Протягом цього часу дві тисячі безробітних будуть щомісяця без будь-яких умов отримувати по 560 євро (майже 18 тисяч гривень) на місяць.

Це приблизно стільки ж, скільки становить середня допомога з безробіття в країні. Однак, на відміну від допомоги, базовий доход буде виплачуватися навіть після того, як людина влаштується на роботу. Всі інші соціальні виплати (наприклад, з інвалідності або при народженні дитини) при цьому зберігаються. Таким чином фінська влада хоче перевірити, чи будуть безробітні продовжувати шукати роботу, якщо держава і так забезпечує їм прожитковий мінімум. Якщо проект виявиться успішним, фінська влада обіцяє впровадити базовий доход в усій країні.

ЕКСПЕРИМЕНТИ З БАЗОВИМ ДОХОДОМ проводяться не тільки в Фінляндії. Схожі проекти працюють в індійському штаті Мадхья-Прадеш, італійському місті Ліворно, трьох містах канадської провінції Онтаріо, угандійському місті Форт-Портал, кількох муніципалітетах Нідерландів і Кенії. А в нігерійських селищах Омітаре і Очіверо подібний експеримент проводився в 2008-2009 роках. Його ініціатори залишилися задоволені. За їх словами, бідності і злочинності в селищах стало менше, а економічної активності і відвідуваності в школах – більше.

ПІДХОДИ ДО ДОХОДУ. Прихильники базового доходу є і серед лівих, і серед правих. Однак розуміють вони його по-різному. Праві вважають, що базовий доход повинен, з одного боку, замінити собою взагалі всі державні соціальні виплати (включаючи, наприклад, пенсію), а з іншого, звільнить роботодавців від необхідності платити мінімальну зарплату працівникам. Ліві переконані, що базовий доход покликаний не замінювати, а доповнювати соціальні виплати. Таким чином, на їхню думку, він дозволить зменшити нерівність і викорінити бідність.

У ідеї безумовного базового доходу є як противники, так і прихильники. І ті, і інші наводять на користь своєї точки зору досить переконливі аргументи.

БАЗОВИЙ ДОХІД – ЦЕ ДОБРЕ?

Базовий дохід дозволить людині займатися улюбленою справою, а не шукати роботу з більшою зарплатою.

Отримуючи базовий дохід, людина зможе більше часу приділяти сім’ї, хобі, творчості та самовдосконаленню. У неї з’явиться можливість продовжити освіту і брати активну участь у суспільному житті.

Базовий дохід може стати своєрідною фінансовою «подушкою безпеки», яка дозволить пережити важкі часи і знайти кращу роботу, замість того щоб кидатися на перше-ліпше місце за розподілом центру зайнятості.

Базовий дохід відновить справедливість у відношенні до тієї роботи, яка сьогодні взагалі ніяк не оплачується – наприклад, до праці домогосподарок.

БАЗОВИЙ ДОХІД – ЦЕ ПОГАНО?

Впровадження базового доходу вимагає величезних витрат. Особливо для небагатих держав.

Отримуючи базовий дохід, багато людей можуть взагалі припинити працювати і просто «сядуть на шию» державі.

Базовий дохід дозволить роботодавцям платити низькі зарплати – інше, мовляв, все одно доплатить держава.

Базовий дохід може стати зручним приводом відмовитися від багатьох корисних функцій держави. Наприклад, від боротьби з дискримінацією: навіщо вимагати рівних прав для жінок або людей з інвалідністю на робочому місці, якщо вони завжди можуть сидіти вдома, отримуючи базовий дохід?

https://etcetera.media/posle-kapitali...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали