Чому бізнесу необхідно відмовитися від 8-годинного робочого дня
23.10.2017 338 0 0
Інтенсивність і концентрація набагато важливіше того, скільки часу співробітники проводять на роботі, впевнені вчені. Однак далеко не всі компанії готові відмовлятися від 8-годинного робочого дня на користь гнучкого графіка
Традиційний 8-годинний робочий день залишається де-факто загальноприйнятим стандартом для корпоративного бізнесу. Однак все більше вчених звертають увагу на той факт, що восьмигодинний робочий день не працює, адже наш мозок до цього не пристосований і ми живемо в інформаційну економіку, а не в промисловій.
Нерідко саме жорсткі робочі години заважають працівникам досягати кращих результатів. Бажання втекти від того, що здається швидше кліткою, ніж "улюбленої" роботою, підштовхують клерків до власного бізнесу, стартапам і підробіткам на стороні. Відмовлятися від більшого заробітку на користь особистої свободи стало духом часу.
Чому бізнесу варто відмовитися від восьмигодинного робочого дня:
1. Це нове Середньовіччя
8-годинний робочий день став побічним продуктом індустріальної революції. Виготовлення гаджетів на заводі можна віднести до розумової або творчої праці. Навіть освітня система була вибудувана так, щоб люди звикали до 8-годинного робочого дня. Якщо уроки в школі закінчувалися о третій годині дня, учні вирушали на додаткові заняття, щоб їм стало звично перебувати в одному і тому ж місці з дев'ятої години ранку до п'ятої години вечора. Але справа в тому, що індустріальна революція закінчилася більше 50 років тому.
2. Наш мозок здатний працювати в режимі важкого навантаження лише 2 години
Дослідження довели, що навіть найздібніші професіонали з усіх галузей не здатні працювати на максимумі весь робочий день. Тобто - наскільки ефективно тримати працівників на одному місці більше восьми годин? Схоже, не дуже. У певний момент продуктивність і якість виконання роботи поступово падають. В економіці це явище відоме як закон спадної віддачі. Для 8-годинного робочого дня це теж актуально, оскільки не всі години дня однаково сприятливі для роботи. У кожної людини є біоритми, які впливають на його працездатність.
3. "Пік" продуктивності у кожного різний
Вчені довели, що в залежності від фізичної або розумової роботи більшість людей показує кращі результати або на початку дня (жайворонки), або в кінці (сови). Індивідуальні здібності, закладені природою, тобто біоритми, відповідають за те, в який час виробляти гормони, пов'язані з енергією і концентрацією.
Існує ще один помилковий аргумент на користь 8-годинного робочого дня - нібито все люди живуть в однаковому ритмі. Для кого-то встати о п'ятій годині ранку - нормально, а для кого-то - це сущий кошмар. У всіх людей пік продуктивності припадає на різний час дня і, можливо, деякі навіть не встигають його досягти, тому що в концепції восьмигодинного робочого дня це не враховується.
4. Якість не залежить від кількості
Зв'язок між часом і продуктивністю - це уявна реальність. З якихось причин ми стали думати, що результативність прямо пропорційно залежить від витраченого на роботу часу. Якщо проводити за творчою працею всього годину в день, але в цей час повністю включатися в роботу, то результативність від цієї роботи буде набагато вище. Інтенсивність і концентрація набагато важливіше того, скільки часу ви витратили на роботу. В реаліях інформаційної економіки абсолютно нелогічно оцінювати роботу людину по тому, скільки часу він просидів за офісним столом.
5. Сила волі
Протягом восьми годин працівнику доводиться приймати сотні рішень, і цей процес повністю виснажує запаси їх сили волі. Рой Баумайстер (Roy Baumeister) в своєму дослідженні показав, що люди, слухання яких з дострокового звільнення з в'язниці проходили до обіду, набагато частіше отримували позитивне рішення в порівнянні з тими, чиї слухання проходили після обіду. Причина в тому, що до другої половини дня судді встигали винести занадто багато вердиктів, а потім наступала втома і здатність приймати рішення різко падала. Один з ефективних способів формування сили волі - звести кількість запланованих завдань на день до мінімуму і виробити певну рутину, якою можна буде слідувати щодня.
6. Ідеї не впадуть вам з неба
В економіці зв'язків, як нинішні реалії назвав письменник і підприємець Сет Годін (Seth Godin), максимізувати продуктивність праці вже не так важливо. На перші позиції вийшли інновації та креативність. Творче осяяння майже ніколи не є результатом довгого восьмигодинного сидіння за комп'ютером. Кращі ідеї приходять, коли ми займаємося чимось взагалі не пов'язаним з роботою - наприклад, серфінгом, катаємося на сноуборді, миємося в душі або гуляємо по пляжу. Творче осяяння найчастіше приходить коли ви вже покинули роботу або в неробочі години і стає завершенням трудового дня. Як пише вчений з Гарварда Сріні Піллай (Srini Pillay), "активувати творче мислення може не тільки блукаючий розум, але і блукаюче тіло". Тобто потрібно отримати нову інформацію, переосмислити її і придумати щось нове.
7. При 8-годинному робочому дні розмиваються поняття слів "зайнятий" і "продуктивний"
Розумова робота - це не збірна лінія, і зайнятість скоріше заважає, а не допомагає витягувати цінність з інформації. Швидше це діяльність, яка часто перебуває в протиріччі з зайнятістю. Закон Паркінсона говорить, що завдання в кінцевому підсумку займе стільки часу, скільки ми виділили для цього. Саме людина ставить собі часові рамки, концентруючись на роботі. Є багато прикладів того, що все, що відбувається протягом 8-годинного робочого дня, може відбутися протягом 4-годинного робочого дня. Іноді час з 9 до 17 проходить як кілька днів, а іноді як півгодини. Якщо є хоч якийсь шанс підвищити ефективність, продуктивність і віддачу, роблячи менше, але якісніше, то потрібно прагнути до цього.
Джерело: https://medium.com/
Коментарі до матеріалу