Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податок на особисті доходи у 2017 році

Редакція

25.01.2017 954 0 0

На 2017 рік податок на доходи фізосіб зазнав трохи змін. Але треба бути уважними, щоб не переплатити зайвого. Здачі декларацій за прибутковим за 2016 рік це теж стосується.

Потрібно прямо зараз познайомитися з податковими новинами, щоб не переплачувати навесні 2018-го при декларуванні доходів за підсумками 2017 року. Ну і познайомитися з особливостями заповнення податкових декларацій за підсумками 2016 року теж варто – щоб спростити собі це заняття і, знову ж, не переплачувати зайвого.

Податок на доходи фізосіб-2017

Що змінилося на 2017 з прибутковим? Ставка залишилася колишньою (18%) і не залежить від величини доходу. Військовий збір залишився в розмірі 1,5%. Нагадаю, що стипендії, благодійна допомога, соціальні допомоги (повністю їх список є у статті 165 ПКУ).

Коли 20 грудня брали у другому читанні закон про зміни до Податкового Кодексу, в ньому всі норми розділу 4 «Податок на доходи фізичних осіб» були змінені так, щоб подвоєння мінімальної зарплати (МЗП – до 3200 грн) не призвело до зниження податкового тиску. Це стосується статей 164 (база оподаткування), 165 (доходи, які не включаються до розрахунку оподатковуваних податком) і 170 (особливості оподаткування деяких доходів( – у них відповідні коефіцієнти і суми були скорочені вдвічі.

Наприклад, раніше можна було без сплати податків отримувати негрошові призи та подарунки на суму до 50% мінімальної зарплати, а тепер – 25%. Аналогічні зміни внесені норми про неоподатковуваних відрахування роботодавців у недержавні пенсійні фонди і т. п.

До новин імені МЗП_3200 також варто віднести зниження граничної ставки податку на нерухомість(див. главу 12 про податки на майно) вдвічі – до 1,5% (див ст. 266.5). Але, оскільки розмір податку на квадратний метр прив'язаний до мінімальної зарплати, яка зросла вдвічі – граничний розмір податку залишиться тим же. Саме в межах цього ліміту місцеві ради і встановлюють ставку, за якою сплачується податок на нерухомість (крім земельних ділянок).

Те, що ліміт не змінився (у грошовій формі) зовсім не означає, що він не змінився. Так як могло бути прийнято рішення місцевої ради про його зміну в межах ліміту(як у більшу, так і у меншу сторону). Шукати ставки потрібно на сайтах відповідних місцевих органів влади. Наприклад, в Києві. Зокрема, в Києві на 2016 рік була встановлена ставка 1% МЗП за 1 кв м на рік для житлової нерухомості, що належить фізичним особам. У лютому 2017 року буде встановлена нова ставка.

Щоб знайти відповідні ставки в тому чи іншому регіоні, потрібно скористатися Google, задавши пошуковий запит «Про встановлення місцевих податків і зборів у .....», де на місці крапки повинно стояти назва регіону чи населеного пункту.

Щодо податку на нерухомість є пільги: не оподатковуються квартири (частини квартир) сумарною загальною площею до 60 кв. м, будинки(частини будинків) – до 120 м. кв Якщо у платника податків є у власності квартири та будинки одночасно (їх частини), то сумарна площа «пільгової» нерухомості – до 180 кв м включно.

Декларуємо 2016 рік

Декларація за 2016 рік може не подаватися в таких випадках (Відповідно до справжньої главою обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається (ст. 179.2 ПКУ), якщо такий платник податку отримував доходи:

— від податкових агентів, які згідно з цим розділом (179.2 ПКУ) не включаються в загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

— виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених цим розділом (179.2 ПКУ);

— від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до справжньої главою (глава 4 ПКУ);

— у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ.

Тобто, після того, як в 2016 році була введена «плоска», тобто непрогресивна шкала оподаткування доходів фізосіб, коло неодмінно зобов'язані здавати декларації різко звузився. Тим не менш, є кілька категорій осіб, які маючи право не здавати декларації, все ж могли б це зробити – у своїх власних інтересах. Якщо платник податків протягом року ніс витрати, зазначені в ст. 166, він має право на податкову знижку. І в такому випадку йому є сенс підтвердивши понесені витрати, подати декларацію про доходи і майновий стан, — заради отримання цієї самої знижки.

Протягом пари-трійки місяців сума знижки прийде на вказаний під час подачі декларації банківський або картковий рахунок.

Основний бланк декларації змінився дуже мало. Так що тим, хто заповнював його в 2016 році за підсумками 2015-го, особливих несподіванок саме тут чекати не варто. Але завдяки тому, що ставка прибуткового у нас перестала бути прогресивною, залишилося тільки два доповнення до декларації. Додаток 1 – розрахунок податкових зобов'язань за операціями з інвестиційними активами. Додаток 2 – розрахунок податкових зобов'язань за результатами незалежної професійної діяльності, а також для самозайнятих осіб Зрозуміло, і одне, і інше доповнення подаються лише в тому разі, якщо платнику податків є що у них сказати.

Особливо нагадаю, що якщо платник податків вирішив подавати декларацію, зробити це краще до 1 березня – в цей період податківці зобов'язані консультувати з питань її заповнення. А ось у березні і квітні доведеться розраховувати виключно на свої сили.

При здачі декларації необхідно заповнити два примірники декларації і додатків до неї (якщо вони потрібні). Один пакет документів залишається податківцям, другий – з відміткою і датою здачі – платнику податків. Власне, наявність того другого примірника і є доказ того, що зобов'язання щодо декларування виконано.

У разі, якщо за підсумками декларування будуть донараховані податкові зобов'язання, відповідні суми потрібно внести до 1 серпня 2017 року. Якщо навпаки – держава виявиться має платнику податків, протягом пари місяців гроші прийдуть на зазначений у декларації рахунок.

Однак може виявитися так, що за підсумками перевірки зданої декларації платник податків отримає від ДФС лист, що інформує про те, що насправді скарбниця йому нічого не має (хоча по декларації виходило – повинна). Більш того – про те, що переглянуті у бік підвищення зобов'язання перед держбюджетом (ну або про те, що такі зобов'язання, насправді, ось раптом з'явилися).

Ні в одному з цих випадків не варто панікувати або опускати руки: потрібно в листі ретельно аргументувати свою позицію та додати копії необхідних підтверджуючих документів. І чекати нового листа. Або його відсутність та повернення грошей на рахунок. Загалом, буває так, що доводиться і по два-три рази повторювати аргументацію, додаючи все нові й нові документи.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали