Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Момент виходу учасника з ТОВ: лабіринти правозастосування

Редакція

22.06.2016 380 0 0

Корпоративні правовідносини в товаристві з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) припиняються, зокрема, у разі подання учасником заяви про вихід.

Указана дія спричинює за собою ряд правових наслідків: відсутність правового статусу учасника ТОВ, виникнення обов’язку в товариства здійснити розрахунки з учасником, який вийшов.

Саме тому особливої актуальності набувають питання з’ясування механізму припинення корпоративних відносин учасника з товариством на підставі виходу, а саме моменту виходу, адже безпосередньо з ним і пов’язуються відповідні наслідки з приводу розрахунків.

Дата виходу з ТОВ

Одразу зазначимо, що з приводу цього питання склалися доволі різноманітні, а інколи і протилежні позиції. Пояснюється це відсутністю належного правового регулювання і, відповідно, правозастосовчі органи самі перебирають на себе нормотворчі функції стосовно вирішення дискусійних питань, що, як відомо, далеко не завжди сприяє стабільності цивільних відносин і правильному вирішенню питань по суті.

В цілому, момент виходу учасника з ТОВ найчастіше пов’язують з одним з таких днів:

1)написання заяви про вихід з ТОВ;

2)подання товариству заяви про ви з товариства на підставі його заяви (повідомлення) про вихід;

3)прийняття загальними зборами рішення про вихід учасника з товариства на підставі його заяви (повідомлення) про вихід;

4)закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства;

5)державної реєстрації змін до установчих документів товариства, пов’язаних з виходом учасника.

Так, відповідно до офіційної позиції Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва (далі – Держпідприємництва), викладеної в Листі від 22.09.2003 року за №5008 «Щодо виходу учасника з товариства з обмеженою відповідальністю», датою добровільного виходу учасника з товариства з обмеженою відповідальністю є дата нотаріального посвідчення відповідної заяви.

На нашу думку, такий висновок є доволі спірним, оскільки саме складання та оформлення заяви про вихід з ТОВ не спричиняє правових наслідків у вигляді обов’язку товариства здійснити розрахунки з учасником. Крім того, написавши заяву про вихід, учасник взагалі може передумати її направляти товариству, товариство ніколи не дізнається про таку дію, а заява спокійно буде лежати в сейфі «за сімома замками».

Докладніше дивись за посиланням: http://jurblog.com.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали