Ліквідація ОЗ за рішенням керівника: документальне оформлення та відображення в обліку
15.02.2018 1694 0 0
Керівник підприємства вирішив ліквідувати основний засіб, який став непридатним для подальшого використання. Як оформити та відобразити цю операцію в обліку?
Документальне оформлення
Об’єкт основного засобу (далі − ОЗ) перестає визнаватися активом і списується з балансу в разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або з інших причин невідповідності критеріям визнання активом (п. 40 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561, далі – Методрекомендації № 561).
Підприємство може прийняти рішення про ліквідацію ОЗ, які стали непридатними для подальшого використання. Для визначення їх непридатності до використання, можливості використання іншими підприємствами, неефективності або недоцільності поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівник підприємства створює постійно діючу комісію (п. 41 Методрекомендацій № 561).
До обов’язків такої комісії входить:
здійснення безпосереднього огляду об’єкта, що підлягає списанню;
встановлення причини невідповідності критеріям активу;
визначення осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття ОЗ із експлуатації, внесення пропозицій щодо їх відповідальності;
визначення можливості продажу (передачі) об’єкта іншим підприємствам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) ОЗ, встановлення їх кількості і вартості;
складання і підписування актів на списання ОЗ.
Складений комісією акт на списання ОЗ відображається в бухгалтерському обліку після його затвердження (погодження) керівником підприємства.
Відображення в обліку
Деталі, вузли, агрегати та інші матеріали, отримані під час розбирання й демонтажу ОЗ, що ліквідуються, оприбутковуються з визнанням іншого доходу і зарахуванням на рахунки обліку матеріальних запасів, серед іншого матеріальні цінності й деталі із вмістом матеріалів, які приймаються (збираються) спеціалізованими заготівельними (переробними) підприємствами.
Фінансовий результат від вибуття об’єктів ОЗ визначається вирахуванням з доходу від вибуття ОЗ їх залишкової вартості, непрямих податків і витрат, пов’язаних з вибуттям основних засобів.
Нарахування амортизації припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта ОЗ.
У разі ліквідації ОЗ суму накопиченого зносу списують проведенням: Дт 131 – Кт 10. Потім списують залишкову вартість ліквідованих ОЗ проведенням: Дт 976 «Списання необоротних активів» – Кт 10. Якщо ж залишкова вартість таких ОЗ дорівнює «0», то їх списують без відображення такого проведення.
У складі витрат від ліквідації ОЗ відображається не лише їх залишкова вартість, а ще й витрати, пов’язані з ліквідацією (розбирання, демонтаж). Також до витрат, пов’язаних із ліквідацією ОЗ, можна віднести витрати на оплату праці працівників, витрати запасів, на послуги сторонніх підприємств тощо.
Джерело: http://devisu.ua/uk/accounting/6694-l...
Коментарі до матеріалу