Які зміни необхідно внести в статут неприбуткових організацій на 1 січня 2017 р.?
09.12.2016 1640 0 0
Ще в 2015 році набули чинності зміни до ПКУ, згідно з яким неприбуткові організації, які не платять податок на прибуток, повинні відповідати ряду вимог. На приведення статутних документів у відповідність до законодавства у всіх неприбуткових організацій було два роки, проте більшість залишили рішення цих питань на останні тижні перед Новим роком.
Що необхідно змінити?
Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, одночасно відповідає наступним вимогам:
створена і зареєстрована у порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутку) або їх частки серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Доходи (прибуток) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування витрат на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань і напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення некомерційної (благодійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, в тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування в доход бюджету у разі припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання і асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ і організацій.
Таким чином, всі некомерційні організації, особливо створені до 2015 року, повинні переконатися, що їх статут містить положення, передбачені абз. 2,3 п. 133.4.1. ст. 133 ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ : щодо розподілу доходів організації та передачі активів у разі її припинення. При цьому друга вимога не стосується діяльності ОСББ.
До неприбуткових організацій, зокрема, можуть бути віднесені:
установи;
громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;
житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок будувався або купувався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівницькі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
ОСББ, асоціації власників житлових будинків;
професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;
сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам п. 133.4 ПКУ.
Що чекає порушників?
У випадку недотримання некомерційною організацією вимог, визначених цим пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому здійснено таке порушення, та вказати суми самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми угоди нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому здійснено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов'язана щоквартально подавати до контролюючий орган квартальну фінансову та податкову звітність (наростаючим підсумком) з податку на прибуток і платити податок у строк, визначений для квартального періоду.
З наступного податкового (звітного) року, така неприбуткова організація подає фінансову та податкову звітність і платить податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток.
Крім того, встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутку) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій та пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому здійснено таке порушення.
Куди звертатися?
Для внесення відповідних змін необхідно звернутись в орган реєстрації: для громадських організацій - управління юстиції; для всіх інших - центри надання адміністративних послуг або до нотаріусів.
Адміністративний збір за внесення змін в установчі документи в даний час складає 410 гривень.
Також не варто забувати, що з листопада цього року для державної реєстрації змін підписи на засновницькому документі і рішення уповноваженого органу управління (протоколі) повинні бути завірені нотаріально. Зазначені вимоги не поширюються на громадські об'єднання та благодійні організації, якщо це прямо не передбачено їх установчими документами.
Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/
Коментарі до матеріалу