Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як бізнесу дізнатися, коли до нього прийдуть з перевіркою в 2018 році

Редакція

28.11.2017 1212 0 1

В Україні функціонують близько 80 держорганів, які щорічно займаються різними перевірками десятків тисяч підприємців. Скільком компаніям в 2018 варто очікувати візитів цих контролерів, а також як бізнесменам довідатися, чи потрапили вони в цей список "щасливчиків"

В середині листопада Державна регуляторна служба (ГРС) затвердила план комплексних перевірок на наступний рік. Це означає, що будь-яка компанія вже може дізнатися, чи потрапила вона в число "щасливчиків", до яких в 2018-м прийдуть з перевіркою принаймні два контролюючих органи. Крім цього, бізнес може дізнатися дату такого візиту і його тривалість.

Проведення комплексних перевірок - це нововведення, передбачене в прийнятому в кінці 2016 року Закон про лібералізацію державного нагляду. Норма працює наступним чином: якщо компанія включена в план перевірок відразу декількох держорганів, вони зобов'язані провести перевірку "комплексно" - прийти в один і той же час, а не по черзі протягом усього року. Згідно з оцінками Міністерства економрозвитку і торгівлі, цей захід дозволить скоротити кількість контактів органів контролю з бізнесом на 15-30%.

Чи буде 27 тис. комплексних перевірок?

Після оприлюднення фінального плану комплексних заходів контролю, багато ЗМІ поширили інформацію, що в наступному році держоргани проведуть понад 27 тис. Перевірок бізнесу. Проте така інформація не відповідає дійсності.

Насправді комплексних перевірок в 2018-му відбудеться приблизно в два рази менше, а "щасливчиками" стануть близько 13 тис. компаній.

Комплексний план перевірок дійсно містить понад 27 тис. Записів. Але кожне підприємство в ньому фігурує принаймні двічі. Адже, наприклад, перші два записи означають, що до фірми "Зоря" 9 січня з комплексною перевіркою прийдуть відразу два органу - Держінспекція з енергонагляду і Держслужба з питань праці.

Яких перевірок очікувати крім комплексних?

План комплексних перевірок - це далеко не всі заходи держнагляду, до яких варто готуватися бізнесу в наступному році. Адже цей план включає лише компанії, до яких прийдуть відразу два і більше органів.

Багато компаній в 2018-м потрапили в плани перевірок лише одного органу державного нагляду. Назви цих компаній повинні стати відомі до 1 грудня. Адже, згідно з чинним законодавством, річний план перевірок кожен орган повинен оприлюднити пізніше 1 грудня року, що передує плановому.

Окрема історія з перевірками податкової. В Офісі ефективного регулювання BRDO, який разом з Госрегуляторной службою займається реформою держнагляду, раніше заявляли, що фіскальна служба братиме участь у формуванні комплексного плану контролю. Проте перевірки УКРІНФОРМ відсутні в фінально затвердженому плані.

У Державній регуляторної службі цю ситуацію пояснили протиріччями в законодавстві. Мовляв, закон про лібералізацію держнагляду поширив загальні правила проведення перевірок на фіскальну службу, але з приміткою, що перевірки ДФС здійснюються з урахуванням особливостей, які встановлює Податковий кодекс. Але кодекс не зобов'язує брати участь в комплексному плані.

"На сьогодні ДФС почнуть акредитувати свого плану перевірок", - прокоментували в Державній регуляторної службі.

    Все ж в ГРС стверджують, що навіть фіскали зобов'язані опублікувати свій план документальних планових перевірок до 25 грудня, правда, лише на своєму веб-сайті (а не в загальній системі перевірок).

Крім того, бізнесу не варто забувати, що в Україні працює інструмент позапланових перевірок. Процедуру їх проведення в минулому році, правда, посилили, скоротивши перелік підстав для такого контрольного заходу і зобов'язавши держоргани отримувати дозвіл Госрегуляторной служби. Наприклад, щоб провести перевірку компанії за скаргою фізособи, контролеру доведеться надати ГРС докази, що мало місце будь-яке порушення прав скаржника.

У поточному році, згідно з інформацією регуляторної служби, вона щомісяця давала дозвіл на проведення 150-250 позапланових перевірок підприємств по всій Україні. Тобто за підсумком року їх число складе близько 2,5-3 тис. заходів контролю.

Як дізнатися, коли чекати перевірку?

У регуляторної службі стверджують, що абсолютно всі контролюючі органи зобов'язані завчасно публікувати свої річні плани перевірок. Проте закон про лібералізацію держнагляду ввів ще одну нову норму. Мова йде про створення єдиної автоматизованої системи перевірок, куди контролери повинні з 2018 року вносити не тільки свої плани, а й звіти про виконання і про виявлені порушення.

З кінця жовтня в тестовому режимі запрацював портал, на якому будуть публікуватися всі заходи держнагляду. Будь-яке підприємство, вбивши свій код ЄДРПОУ, може перевірити через інтернет, коли до нього в 2018-м прийдуть контролери.

Але через законодавчі протиріч і винятків на цьому порталі поки будуть відсутні перевірки податкової, а також всі заходи валютного, митного, експортного, банківського контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, за дотриманням антимонопольного законодавства та нагляду в сфері телебачення і радіо. Інформацію про такі перевірки варто шукати безпосередньо на сайтах відповідних органів виконавчої влади.

Спецпроект: "Перевірки в Україні"

Джерело: https://delo.ua/ 

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали