Кабмін задумав оживити гідроенергетику України
25.07.2016 172 0 0
У середині липня Кабмін затвердив програму розвитку гідроенергетики до 2026 р, реалізація якої дозволить збільшити встановлену потужність гідроелектростанцій країни в 1,6 рази в порівнянні з початком цього року - до 9,5 ГВт.
Введення в експлуатацію нових потужностей, а також реконструкція та модернізація існуючих дозволить довести частку гідроенергетики в загальній структурі виробництва електроенергії в країні до 15,5% (в січні-травні поточного року ця частка становила 6,5%).
Передбачено фінансування програми в розмірі 83,7 млрд грн, з яких 48,7 млрд грн передбачається отримати за рахунок коштів міжнародних організацій.
Розвиток гідроенергетики для України добре тим, що:
дозволяє знизити залежність від викопного палива (газу, мазуту, вугілля) і зменшити забруднення атмосфери;
практично все необхідне обладнання для станцій може проводитися на вітчизняних підприємствах;
наявність гідростанцій підвищує якість роботи об'єднаної енергосистеми країни (ОЕС).
Але реалізація такої масштабної програми зажадає вирішення складних екологічних завдань і забезпечення сталого фінансування проектів, що в сучасних умовах зробити непросто.
Плани розвитку
В урядовій програмі розвитку гідроенергетики до 2026 р. в частині будівництва нових потужностей мова йде про добудову Дністровської ГАЕС (1,25 ГВт) і Ташлицької ГАЕС (0,3 ГВт), будівництві Канівської ГАЕС (1 ГВт), Каховської ГЕС-2 (0 , 25 ГВт) і Верхньодністровських каскаду ГЕС (0,39 ГВт). Модернізація дозволить збільшити встановлену потужність ГЕС на 0,425 ГВт.
Зокрема, вже в цьому році поряд з існуючою Каховської ГЕС планується почати будівництво Каховської ГЕС-2. Кошти на будівництво в розмірі 450 млн євро обіцяє виділити ЄБРР.
У вересні-жовтні "Укргідроенерго" розраховує підписати кредитну угоду з ЄБРР і Світовим банком на будівництво Канівської ГАЕС. В рамках проекту планується залучити $ 1,25-1,3 млрд. Кредитні кошти повинні покрити 98% вартості проекту. Але вже в серпні-вересні компанія за рахунок власних коштів має намір почати підготовчі роботи за проектом, які триватимуть близько року. Планується, що будівництво об'єкта займе 6,5 років, термін окупності - близько 10,5 років.
Для введення в експлуатацію третього гідроагрегату Ташлицької ГАЕС, яка входить до складу Південно-Українського енергокомплексу компанії "Енергоатом" (включає в себе також Південно-Українську АЕС і Олександрівську ГЕС) необхідно фінансування в розмірі 2,7 млрд грн. В даний час атомники планують виділити 200 млн грн. За оптимістичним прогнозом, всі роботи будуть завершені через півтора-два роки. І якщо раніше роботи фінансувалися за рахунок держбюджету, то зараз джерелом коштів є складова в тарифі на електроенергію "Енергоатома".
Верхньодністровських каскад ГЕС повинен складатися з шести відносно невеликих станцій. Проти його будівництва активно виступають екологічні спільноти Тернопільській та Івано-Франківської областей, які закликають не руйнувати унікальну екосистему Дністра.
Міністерство ж екології та природних ресурсів вимагає проведення оцінки впливу на навколишнє середовище проектів добудови Дністровської ГАЕС та будівництва Канівської ГАЕС. У міністерстві також нагадують, що в 2012 р Україна і Молдова підписали документ про співпрацю в сфері охорони та розвитку басейну Дністра, і молдавська сторона висловлює заклопотаність з приводу будівництва Дністровської ГАЕС і каскаду Верхньодністровських ГЕС.
У програмі уряду нічого не говориться про розвиток малих ГЕС, потенціал яких в Україні досить великий - до 3 млрд кВт • год на рік. Мабуть цей сегмент віддається цілком приватним інвесторам. Але їх інтерес до подібних проектів зараз стримується низкою перешкод:
невідповідність "зеленого" тарифу економічним реаліям України. Якщо його величина задовольняє інвесторів при реконструкції старих станцій, то вона мало приваблива для будівництва нових об'єктів;
висока вартість води;
труднощі при отриманні дозволу на спеціальне водокористування, необхідність його частого продовження.
Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://www.segodnya.ua/
Коментарі до матеріалу