Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни правил арешту рахунків в ЄС: нові можливості для українських кредиторів

Редакція

27.03.2017 160 0 0

18 січня 2017 року вступили в силу нові правила арешту рахунків в Європейському Союзі, зокрема запроваджено інститут European Account Preservation Order. В чому суть нових правил і чи допоможе це повернути гроші українських кредиторів?

В чому суть нових правил?

Інститут European Account Preservation Order (Європейського наказу про заморожування рахунків, EAPO) — це нова форма судового наказу про арешт рахунків, який безпосередньо виповнюється по всьому ЄС.

Раніше виконання наказу про арешт рахунків проводилося в загальному порядку. Тобто, негайному виконанню наказ підлягав тільки в тій країні, де він був виданий. За межами юрисдикції суду наказ необхідно було визнавати — нехай і в спрощеному за Сформулювати Brussels Regulation порядку.

Правила отримання наказу про арешт могли сильно відрізнятися між юрисдикціями всередині ЄС. Кожна країна могла вводити свої правила визнання іноземних наказів.

Більше того, після прийняття рішення Судом ЄС у справі Denilauler (21 травня 1980 року, справа №125/9) накази, видані судом ex parte (без попередження іншої сторони), взагалі часто не підлягали примусовому виконанню за межами юрисдикції суду до того, як вони будуть переглянуті і підтверджені за участю відповідача.

Тепер же, згідно з новим Регламентом, суд, який розглядає справу по суті, зможе видавати особливий наказ ЕАРО про арешт рахунків. Такий наказ безпосередньо, без будь-яких додаткових процедур, визнається та виконується в будь-якій країні ЄС, яка бере участь у схемі ЕАРО. Банк, що одержав наказ про арешт, повинен негайно заблокувати кошти і відзвітувати про виконання наказу.

Хто може отримати ЕАРО?

Будь-який резидент країни-учасниці схеми ЕАРО може звернутися за наказом ЕАРО. Виконувати такий наказ зобов'язані всі банки країн-учасниць ЕАРО.

Таке звернення можливе як до початку основного судового виробництва, так і під час розгляду справи і навіть після винесення рішення.

У схемі ЕАРО беруть участь всі країни-члени ЄС, крім Данії та Великобританії — вони відмовилися від застосування Регламенту ЕАРО ще при його прийнятті в 2014 році.

Таким чином, ні резиденти цих країн не зможуть отримати ЕАРО, ні рахунку в цих країнах не будуть арештовуватися на підставі ЕАРО. Тим не менш, рахунки резидентів цих країн в інших країнах ЄС можуть бути заарештовані.

На жаль, нерезиденти ЄС, в тому числі українські компанії поки не можуть звертатися за ЕАРО, навіть якщо у них є справа в суді однієї з країн ЄС. Тим не менш, Регламент не забороняє вимагати ЕАРО резидентам ЄС на підставі поступки права вимоги.

Які переваги ЕАРО?

Крім прямої виконуваності наказу ЕАРО в інших країнах-учасницях схеми, переваги ЕАРО включають також:

   прийняття рішення про забезпечення на одних і тих же підставах, встановлених Регламентом, в суді будь-якої країни-учасниці;

   для отримання ЕАРО кредитор подає одне стандартне заяву в один суду незалежно від місцезнаходження та кількості арештованих рахунків;

   скорочений 10-денний строк на видачу наказу в будь-якому суді;

   рішення про видачу ЕАРО за замовчуванням приймається без попередження іншої сторони.

Що ще пропонує Регламент?

Другий позитивний момент механізму ЕАРО — фантастична для українських резидентів можливість автоматизованого пошуку рахунків відповідача. Це, правда, доступне лише після отримання рішення по суті спору (затвердженого судом мирової угоди чи іншого виконавчого документа).

Якщо кредитор за рішенням не має інформації про конкретному банку, в якому знаходяться рахунки боржника, але знає хоча б у якій країні у боржника гроші, такий кредитор може звернутися в суд, який виносив рішення по суті, щоб суд через спеціально уповноважений інформаційний орган у відповідній країні запросив інформацію про місцезнаходження рахунків боржника. Після цього рахунку можуть бути арештовані, або ж на них відразу звернено стягнення.

Які негативні моменти Регламенту?

Арешт за механізмом ЕАРО все ж не накладається автоматично: за Регламентом кредитор повинен довести, що його позов має розумні шанси на успіх і що без ЕАРО виконання майбутнього судового рішення істотно ускладниться. Виходячи з поточної практики судів ЄС, ознаками такої скрутності самі по собі, ймовірно, не будуть вважатися важке фінансове становище боржника, наявність декількох кредиторів, агресивне заперечення боргу.

Швидше за все, суди будуть встановлювати заставу для отримання ЕАРО, а в разі програшу кредитором справи він може бути зобов'язаний компенсувати збитки, понесені боржником внаслідок арешту.

Також, на жаль для кредиторів, інструмент пошуку рахунків за Регламентом не діє до отримання рішення у справі (затвердження судом мирової угоди). Тобто, не вийде до подачі позову спочатку розшукати рахунку відповідача, а потім відразу накласти на них арешт.

Дмитро Шемелин радник юридичної фірми Asters

Джерело: https://delo.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали