Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Держгеокадастр попереджає про посилення перевірок земельними інспекторами

Редакція

08.11.2017 179 0 0

Прийдешні реформи в земельній сфері передбачають не тільки скасування мораторію або земельної децентралізації, а також і забезпечення належного контролю за використанням цих самих земель. Активізація перевірок інспекторів Госгеокадастра в цьому році свідчить про те, що контроль хочуть не тільки повернути, а й посилити.

Контроль за використанням земель є важливим як для охорони грунтів, так і для боротьби з тіньовою обробкою землі, забезпечення раціонального використання ресурсів, які є власністю громади, і наповнення державного бюджету. Однак його посилення у виробників чітко асоціюється з тиском і створенням передумов для корупції.

Протягом останніх двох років аграрний сектор відвик від перевірок земельних інспекцій. Кількість винесених інспекторами штрафів за порушення законодавства в земельній сфері знижувалося з 2010 року. Пов'язано це було з процесом реформ державних органів в Україні. Контролюючий орган за останні сім років змінювався двічі. У 2014 році була ліквідована Держсільгоспінспекція і створений Госгеокадастр, який отримав повноваження контролю лише в кінці 2016 року. Таким чином, контроль в частині охорони та використання земель два роки практично не здійснювався. У 2016 році кількість розглянутих в судах справ по одному з найпоширеніших в земельних відносинах правопорушень, а саме - порушення правил використання земель, знизилося на 86,5% від показника 2010 року, з понад півтори тисячі до двох сотень. Кількість справ по самовільному захопленню земельних ділянок в 2016 році знизилося на 96,7% в порівнянні з показниками 2010 року.

Постанова КМУ в кінці 2016 року уповноважила Держгеокадастр виконувати функцію контролю в земельній сфері. Чисельність штату для здійснення контролю зараз планують збільшити більш ніж удвічі.

Охорона і контроль за використанням землі, безперечно, є необхідними і суспільству, і для держави. Відстеження фактів обробки самовільно зайнятих земель дозволить виявити виробників, які здійснюють тіньову обробку землі та ухиляються від податків. У перспективі це допоможе ідентифікувати таку земельну ділянку і виставити (якщо державна або комунальна власність) на аукціон для прозорого продажу права його оренди та отримання орендної плати, яка надходитиме до бюджету громади. Дуже важливі і збереження родючості грунтів, і їх захист. Однак аграрії пам'ятають, що в попередні роки функції земельних інспекторів зводилися до тиску на господарства і корупції.

В даний час на розгляд до Верховної Ради внесено законопроект про земельну децентралізації, який пропонує передати державні землі в розпорядження об'єднаних громад і самостійно здійснювати органами місцевого самоврядування частину повноважень з контролю за використанням земель. Згідно з документом, частина функцій з контролю за територіями ОТО може відійти громадським інспекторам.

При відкритому ринку земля отримає реальну грошову цінність. Як показує статистика, в тих районах, де вартість землі та орендної плати висока, кількість земельних судових суперечок на тисячу чоловік значно вище. Люди, для яких земля є ресурсом для отримання гідного доходу, частіше звертаються до державних органів за захистом свого права і більше турбуються про якісний стан земельної ділянки. В такому випадку частина функцій з контролю переноситься на свідомого власника.

Можна констатувати, що в наступному році перевірки щодо використання земельних ділянок тільки посиляться. Тому агровиробникам слід бути готовими до візитів земельних інспекторів і приділити більше уваги правовому оформленню земель, що знаходяться в обробці. А сьогодні юридичні та регуляторні питання є визначальними для успішного функціонування агробізнесу. В рамках конференції УКАБ «Ведення агробізнесу в Україні» відбудеться юридичний майстер-клас від передових практиків напрямки - компанії IMG Partners. Тут учасники конференції зможуть дізнатися, як правильно використовувати процедуру банкрутства, вибрати правильного арбітражного керуючого, а також почути про стандарти аудиту та юридичної експертизи можливих ризиків щодо майнових і земельних активів.

Джерело: http://verhovenstvo.com/view/13426

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали