Експерна думка: Як захистити свій бізнес від рейдерів
26.08.2015 248 0 0
Віталій Сердюк, адвокат,
партнер АТ «AVER LEX»
Український бізнес зараз у куди більш нестійкому стані, ніж будь-коли раніше. Причин декілька. По-перше, економічна ситуація «плаває» і відбувається скорочення потоку інвестицій. По-друге, швидкість прийняття законодавчих змін перевищує швидкість їх реального виконання. По-третє, багато власників активів, розташованих у східних і південних областях країни, перебуваючи під загрозою геополітичних зрушень, замислюються про перенесення потужностей вглиб країни – відповідно, націлені на оволодіння новими територіями. У подібних умовах значно активізуються любителі «поживитися на чужому горі». Йдеться про рейдерів.
З цим словом, зазвичай, асоціюється група бритоголових «братків», які вдираються в офіс і після тривалої «наради» стають власниками бізнесу. Однак сьогодні це вже застарілий стереотип. Рейдери стали більш витонченими, винахідливими і юридично підкованими. Нинішні схеми незаконного заволодіння чужими активами детально продумані й супроводжуються хабарами, домовленостями і, можливо, шантажем. І найголовніше – у результаті такого захоплення ймовірність повернути бізнес назад законними методами є мінімальною.
Що необхідно зробити, щоб не стати жертвою рейдерських зазіхань?
Почати потрібно з профілактики, тобто – подбати про максимальне запобігання можливим ризикам захоплення.
Тревожні симптоми
Перед тим як «віджати» бізнес, рейдери моніторять ринок за кількома критеріями, властивими потенційній «жертві». Оцінюються як позитивні, так і негативні якості. Серед позитивних найчастіше розглядають розмір прибутковості, обсяги цінних активів, наявність позитивної репутації і, як варіант, відсутність широкого конкурентного поля. Майже всі ці якості притаманні великому бізнесу, рідше – середньому й малому.
Але ще більшу увагу звертають на негативні чинники: наявність боргів або корупційних зв’язків із представниками влади, відкриття бізнесу з порушенням норм закону, відсутність юридичного супроводу бізнесу, а також конфлікт між засновниками і/або учасниками. Такі аспекти можуть впливати на вибір «жертви» незалежно від її фінансового становища і статусу на ринку. Найчастіше «під приціл» рейдерів потрапляють представники виробничої сфери, а ті компанії, діяльність яких не прив’язана безпосередньо до матеріальних ресурсів, викликають куди менший апетит у загарбників.
Поетапне свавілля
Спосіб захоплення активів визначається формою власності підприємства, розміром річного обороту, наявністю внутрішньої юридичної служби і зв’язками з органами державної влади. Але водночас можна виділити три найпопулярніші способи, які найчастіше практикуються на українському ринку: за допомогою проплачених судових рішень, через адміністративні ресурси або ж цілковите свавілля.
Пропонуємо розглянути* кожен із них трохи докладніше.
Найчастіше «купують» судові рішення про стягнення боргу або про визнання права власності на активи. Виглядає це ось як: насамперед рейдер викуповує борг у кредитора, потім домовляється про необхідне судове рішення й отримує його, звертається до виконавчої служби, через неї фактично захоплює активи підприємства й надалі реалізує юридичні процедури переоформлення установчих документів.
Наступний спосіб – через адміністративні ресурси. Це насамперед домовленості з органами виконавчої влади і/або за допомогою представників правоохоронних та контрольних органів.
Спосіб через органи виконавчої влади реалізується шляхом анулювання дозвільних документів (наприклад, ліцензії підприємства) або ініціюється розірвання договорів оренди, купівлі-продажу тощо. Водночас паралельно рейдер переоформляє бізнес на себе.
А от за допомогою представників правоохоронних органів усе відбувається за «найбруднішим» сценарієм. Спочатку проти законного власника ініціюється кримінальне провадження – що, природно, супроводжується обшуками, допитами, вилученням установчих документів та активів. А поки триває оскарження незаконних дій правоохоронців, установчі документи підробляються – і в бізнесу з’являється новий власник.
Або ще один сценарій: власнику бізнесу, проти якого ініційовано кримінальне провадження, пропонується розв’язання проблеми через продаж бізнесу за вигідною для рейдера ціною
Однак досі є прихильники цілковитого свавілля, коли за допомогою грубої фізичної сили вилучають документи, очищають правильні дані в реєстрах і вносять нові.
Всі ці способи можуть реалізовуватися окремо або ж комбінуватися, але в будь-якому разі в рейдерського захоплення є кілька стандартних етапів:
- Моніторинг та оцінювання ринкової ситуації для вибору «жертви»;
- «Купівля» судового рішення;
- Виконання рішення;
- Фізичне захоплення установчих документів і печатки;
- Встановлення повного контролю над активами;
- Призначення на ключові посади «своїх людей».
Профілактика катастрофи
На сьогодні передбачено систему, за якою власник бізнесу може дізнатися про факт рейдерського захоплення бізнесу вже після його здійснення. Навіть з наведених раніше етапів стає зрозуміло, що без самостійного контролю і втручання володіти такою інформацією не видається можливим.
Тому необхідно заздалегідь зробити декілька важливих кроків на випередження. Вони не гарантують 100%-ного захисту від можливих зазіхань, однак можуть вельми ускладнити життя потенційним рейдерам або особам, які перебувають із ними у змові. А отже, ймовірність збереження законних прав власності у багато разів підвищується.
- Насамперед забезпечуємо надійне збереження установчих документів. Водночас зовсім не зайвим буде зробити їхні дублікати, нотаріально завірити й також забезпечити їх збереження.
- Особливу увагу треба приділити розподілу функцій між учасниками бізнесу, дотримуючись принципу максимального рівноправності. І не слід забувати про повноваження директора – в ідеалі необхідно їх обмежити чітко визначеною сумою операційних засобів, достатньою для прийняття поточних рішень та оптимального функціонування бізнесу, а всі інші повноваження передати загальним зборам.
- Що ж до угод із контрагентами, то їх необхідно ретельно перевіряти, оскільки нечисті на руку партнери можуть штучно створити борги, а далі все буде розвиватися за вказаною вище схемою.
- Є сенс приділити особливу увагу фізичним системам охорони й самостійно вживати економічно конкурентні заходи захисту й розвідки, щоб бути в курсі справ контрагентів.
- Не буде зайвим передбачити таке повноваження юридичної служби, як моніторинг інформації в реєстрі прав власності.
- Якщо ж рейдери вже у вас на порозі і пред’являють рішення суду, треба миттєво подати апеляційну скаргу з клопотанням про призупинення виконання цього рішення. Тоді у вас буде необхідний час для забезпечення збереження установчих документів та здійснення заходів обов’язкового захисту.
- Якщо ж до вас прийшли з перевіркою органи контролю, і в її результаті висувають невиправдано велику суму фінансової відповідальності – це «перший дзвіночок» про майбутнє рейдерське захоплення, тому треба обов’язково оскаржити всі акти перевірок.
- Ну, а якщо до вас вже завітала виконавча служба для збирання документів щодо вашого бізнесу – контролюйте всі їхні дії і стежте за тим, що вони збирають, і як це оформляють
Замість післямови
Щоб перелічити всі можливі способи рейдерського захоплення, забракне пальців однієї руки. «Свавілля 90-х» кануло у Лету: зараз популярними є більш витончені, а головне – юридично обґрунтовані методи. Тому універсального алгоритму захисту немає, до кожної ситуації має бути індивідуальний підхід. Після рейдерського захоплення повернути бізнес назад законним шляхом вкрай складно. Залишаються два виходи: або використовувати такі ж незаконні методи, що загрожує великими фінансовими витратами й тюремним строком за корупцію, або звернутися до фахівця, щойно «запахло смаженим» – і запобігти втраті бізнесу в такий спосіб.
*Матеріал підготовлено у співавторстві з Ігорем Федоренком – адвокатом, партнером АТ AVER LEX
Джерело: http://forbes.net.ua/ua/opinions/1400...
Коментарі до матеріалу