Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Децентралізація

Децентралізація - це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Так, аби якомога більше повноважень мали ті органи, що ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найбільш успішно.

Майже у всіх областях створено перспективні плани об’єднання територіальних громад, низка обласних рад, зокрема Дніпропетровська, Житомирська, Хмельницька, вже їх затвердили. За підтримки міжнародних партнерів України в обласних центрах створено 23 офіси реформ. Отже, можна говорити про перший рік справжньої децентралізації.

Найголовнішими завданням нині є законодавче забезпечення реформи з децентралізації, дієвих фінансових інструментів для здійснення функцій місцевого самоврядування й контролю за реалізацією змін і перетворень, бо саме контроль убезпечить від можливих зловживань.

Законопроект про внесення змін до Конституції у частині децентралізації може бути внесений на розгляд Конституційної комісії на наступному тижні.

Проблемними залишаються інституційне забезпечення та інформаційна поінформованість про цілі й методи реформи. Залагодити це і має на меті проект «Експертна та інформаційна підтримка процесу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні».

Якою буде ця реформа? Які будуть зміни?

Передбачається, що введуть три рівні адміністративно-територіального устрою.

РІВЕНЬ ПЕРШИЙ: РЕГІОН. Досить імовірно, що Україна буде розділена на дев'ять регіонів:

• Поліський: Волинська, Рівненська, Житомирська області

• Карпатський: Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька області

• Подільський: Тернопільська, Хмельницька, Вінницька області

• Київський: Київська, Чернігівська, Черкаська, Кіровоградська області

• Слобожанський: Сумська, Полтавська, Харківська області

• Придніпровський: Дніпропетровська, Запорізька області

• Донецький: Луганська та Донецька області

• Причорноморський: Одеська, Миколаївська, Херсонська області

• Автономна республіка Крим

РІВЕНЬ ДРУГИЙ: РАЙОН (округи, повіти).

Нинішні 468 районів теж укрупнять. На їх місці з'являться 100 нових районів (округів, повітів).

РІВЕНЬ ТРЕТІЙ: ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА (волость).

Цей рівень теж припускає укрупнення нині діючих місцевих громад - замість них має з'явитися 750 нових територіальних громад.

Хто замінить глав адміністрацій?

Передбачається, що в якості зразка Україна використовує досвід Франції. У нових районах (округах, повітах) місцеві органи влади переформатують в «органи префектурние типу». На чолі кожного району буде стояти префект (державний чиновник). Одне з головних завдань префекта - контроль за роботою органів місцевого самоврядування (в усіченому варіанті зараз цим займаються прокурори).

Префекта призначатиме Президент за поданням Уряду. Ця людина повинна мати спеціальну освіту та підготовку і пройти суворий відбір. Ще одна особливість майбутніх префектів - політична нейтральність. Цим чиновникам буде заборонено бути в якоїсь партії, а також балотуватися на будь-які політичні посади. Це будуть ті люди, яким довіряє держава.

Як буде проходити реформа?

Для децентралізації необхідно внести зміни до Конституції і переписати майже 500 нормативних документів.

Парламент України планує не пізніше 15 липня прийняти закон про децентралізацію держуправління.

А обласні держадміністрації зобов'язані розробити Перспективний план формування дієздатних громад по області. Уряд запропонує методологію, як створити об'єднання і яким чином визначати центри громад.

Нову карту області з укрупненими громадами повинен приймати обласна рада.

Завдання уряду - провести реформу до жовтня. Саме на кінець цього місяця заплановані місцеві вибори, які планують провести на новій територіальній основі.

5 необхідних кроків для проведення реформи

1. Визначити територіальну основу органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Створити трьохрівневу систему адміністративно-територіального устрою в Україні.

1 из 1

2. Розмежувати повноваження між органами місцевого самоврядування різних рівнів. Необхідно найбільш важливі для людей повноваження передати на найближчий до людей рівень влади.

1 из 1

3. Розмежувати повноваження між органами місцевого самоврядування та виконавчої влади Передати основні повноваження місцевих держадміністрацій органам місцевого самоврядування. Виконавчій владі залишити тільки право контролю.

1 из 1

4. Визначити, скільки ресурсів треба на кожному рівні

Потрібно повністю оновити бюджетну систему. Громади повинні мати власні бюджети, можливість об’єднувати зусилля і фінанси. Тоді у них з'являться ресурси для вирішення нагальних питань і розвитку.

1 из 1

5. Зробити органи місцевого самоврядування підзвітними перед виборцями і державою

Люди почнуть розуміти, що від їхнього голосування залежить, чи добре працюватиме для них місцева влада. А отже від самих мешканців залежить якість життя.

1 из 1

Докладно з Методикою формування спроможних територіальних громад можна ознайомитися тут:

методика (1).pdf
Відкрити

Уряд про деценралізацію:

Уряд про деценралізацію.pdf
Відкрити

Джерела:

www.minregion.gov.ua/attachments/

http://ukurier.gov.ua/uk/articles/ref...

http://decentralization.gov.ua/

http://www.0552.ua/article/814279

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали