Що і скільки ми експортуємо? Прогнози на 2017 рік
11.01.2017 173 0 0
Цього року, попри великі зусилля наших експортерів та Мінекономрозвитку, країна опиниться перед не дуже симпатичним фактом — за результатами 2016-го, ми продали на зовнішні ринки менше, ніж завезли до своєї країни. Чому можновладці бездіяли і що чекає на український експорт цього року? З якими труднощами наші експортери стикаються сьогодні і яка небезпека чатує на них уже завтра? Чи стане 2017 рік проривним для експорту наших товарів?
Лякають низькі показникиЗа останніми даними Державної служби статистики (Держстату), різниця між експортом та імпортом в Україні, або, як її називають фінансисти, сальдо зовнішньоторговельного балансу, складає негативне число — -2,1 мільярди доларів.
Натомість фахівці Держстату впевнені, що на початок 2017 року цей показник буде невтішно негативним. Одна з причин — закупівля газу для потреб підприємств та населення, що в листопаді-грудні 2016 року сягнула великих масштабів, — із початком зими й газу треба закуповувати більше, ніж у теплі пори року. І на що, до речі, було витрачено чималу суму в доларах…
Як ми експортуємо і де слабкі місця?
Освоєння нових ринків для будь-якої країни — важкий етап її життєдіяльності. За словами пані Микольської, боротьба за просування українських товарів дуже непроста, оскільки Україна знаходиться в конкурентному середовищі.
І, звісно, одна річ, як було «дореволюційними» роками, — інтенсивно торгувати з Росією та країнами СНД (туди скеровувалося понад половини нашого експорту), а інша річ — збувати продукцію на ринки ЄС та далеких країн світу.
Проте й успіхи в цьому напрямку жодним чином не можна заперечувати: у 2016-му Україна розпочала активно експортувати свої товари до країн ЄС і за квотами і поза ними.
Відтепер туди постачається третина всього експорту нашої держави. Чимало підприємств легкої промисловості, машинобудування, виробники продуктів харчування тощо знайшли собі партнерів у країнах європейської спільноти.
Проте поки що заповнити весь вакуум, що виник після шаленого падіння обсягів експорту до РФ та СНД, вони поки що не в змозі.
Інша причина невдач України з просуванням на закордонні ринки товарів — погіршення кон’юнктури на світових ринках, спричинене падінням цін на багато товарів чи послуг, і, насамперед, на сировину. Саме товари цієї групи і є основою нашого експорту.Таким чином, навіть увесь зростаючий експорт з України практично повністю «з’їдається» низькими цінами.
Наша країна, як відомо, славиться тим, що активно вивозить за кордон сільгоспсировину, руди або інші товари з дуже низькими показниками доданої вартості.
Попри те, що РФ стала набагато менше закуповувати українських товарів за січень-жовтень минулого року, ми експортували туди товарів на досить пристойну суму — 2,9 мільярдів доларів. Щоправда, темпи падіння експорту до Росії відчуватимуться і цього року.
Скільки і куди експортує УкраїнаПопри труднощі, вітчизняний бізнес покращує показники експорту до окремих країн європейської спільноти.
Проте показник за цей період упав щодо таких країн, як Велика Британія, Італія, Франція, а також США та Японія.Україна виходить і на нові ринки Індії та Африки, й показники зростання експорту туди товарів дійсно вражають:
А от експорт на азійський ринок понад як на чверть зменшився тогоріч і утримуватиме ці показники на початку 2017 року.
Докладніше дивись за посиланням: http://ckp.in.ua/analytics/15138
Коментарі до матеріалу