Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що буде з банківською системою України

Редакція

17.03.2017 136 0 0

Серед основних трендів варто очікувати подальшого скорочення мережі неефективних відділень, діджиталізацію і перехід на онлайн-обслуговування.

Зараз українська банківська система повністю залежить від дій держбанків. Але так буде недовго.

Протягом останніх трьох років з ринку пішли понад 90 банків. Це сильно змінило ландшафт банківського ринку. Сукупні активи, які перейшли під управління Фонду гарантування вкладів, зараз складають 473 млрд грн. Виплачено вкладникам через Фонд – 82 млрд грн.

На початку 2014 року в структурі власності активів в банківській системі приватний український капітал становив 56%, на державні банки припадало 18 %, а на фінустанови з європейським і російським капіталом – 15 % і 11 % відповідно. Сьогодні європейські банківські групи займають 23% від активів системи. А неповороткі до недавнього часу держбанки зайняли понад 52 % ринку за активами. Сукупна мережа відділень та загальний портфель депозитів фізичних осіб у державному фінансовому секторі складає близько 60%, а їх акціонер – найбільш активний у плані докапіталізації.

Ринок уважно стежить за держбанками як в плані процентних ставок, так і активних операцій. Проте їм ще потрібно довести ринку своє право бути справжнім локомотивом сектора. Державні банки навчилися залучати депозитних клієнтів в якості «тихої гавані», а ось вміння ефективно кредитувати – це поки що перспектива. Як і визначення фокусу бізнес-діяльності: рітейл-банкінг, грін-банкінг, обслуговування МСБ.

Етап домінування держбанків на ринку не буде тривалим і є своєрідним перехідним періодом. Наступний етап – залучення іноземних інвесторів для подальшого розвитку сектору.

Незначне збільшення частки на ринку європейських банківських груп пов'язане не так із зростанням активності, як з виведенням банків з українським капіталом і валютного переоцінкою кредитних портфелів. В останні роки європейські банки займалися розчищенням своїх балансів, переглядом бізнес-моделей, бажанням нарощувати комісійні доходи. І ця тенденція продовжиться в поточному році. Очікується в 2017 році приходу нових іноземців не варто. Всі можливі укладені договори M&A будуть наслідком об'єднання або поглинання банків з українськими і російськими інвестиціями.

Банки з російським капіталом, які на даний момент займають близько 12 % активів системи, швидше за все, будуть поступово згортати активність і, ймовірно, залишати український ринок.

Серед основних трендів варто очікувати подальшого скорочення мережі неефективних відділень, діджиталізацію і перехід на онлайн-обслуговування. При цьому банкам в плані сервісу і швидкості прийняття рішень потрібно буде конкурувати не тільки між собою, але і з фінансовими компаніями. Як в плані мікрокредитування населення, так і інноваційності. На щастя, фінтех-стартапи будуть підштовхувати банки до перманентних змін у своїй інфраструктурі.

Джерело: http://hyser.com.ua/business_and_fina...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали