Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бізнес на прицілі у рейдерів. Як захиститися?

Редакція

10.08.2016 257 0 0

Майже одночасно з офіційною  заявою про те що "український бізнес отримав реальний інструмент боротьби з рейдерством" стало відомо про непоодинокі випадки рейдерських атак.

Жертвами рейдерів став "Укрсоцбанк", у якого приватний нотаріус Олег Щур на підставі підробленого рішення Окружного адміністративного суду Києва анулював реєстрацію майнових прав банку на "Горизонт Парк" і зареєстрував об'єкт за ТОВ "Проект-А".

Крім "Укрсоцбанку" серед потерпілих також ТОВ "Новус Україна", латвійська компанія TRI Management та інші підприємства.

З початку 2016 року в Мін'юст надійшло близько тисячі скарг на дії реєстраторів. Більшість з них пов'язані саме з рейдерськими захопленнями.

Чому це сталося?

З 1 січня 2016 року набула чинності нова редакція Закону "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно".

Оновлення закону позиціонувалася як крок, спрямований на спрощення процедур реєстрації, поліпшення позицій України в рейтингу Doing Business.

Втім, пробачити вдалося не тільки реєстраційні процедури. Нові правила реєстрації зробили використання старих рейдерських схем також більш простими і необтяжливими.

Як було і як стало

Позитивний момент нового законодавства в тому, що реєстрацію нерухомості можна провести у державного реєстратора або нотаріуса, заповнивши заяву, яка потім вноситься в базу даних в електронному вигляді.

Також реєстрація проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна. Це значно полегшує її процедуру.

Однак при здійсненні операцій з нерухомістю немає необхідності надавати нотаріально завірені установчі договори, що дозволяє шахраям використовувати підроблені документи.

Крім того, зараз при внесенні змін до реєстру потрібна тільки заява, в якій вказується місцезнаходження юридичної особи. Інші документи, що підтверджують законне перебування за вказаною адресою, або договору оренди, не потрібні.

У зв'язку з цим, зустрічаються випадки, коли по одному і тому ж адресою зареєстровано безліч компаній, які насправді не існують.

Раніше, до змін в законодавстві, механізми підтвердження були.

Так, юридична особа зобов'язувалася щорічно подавати підтвердження відомостей про себе, які також містили інформацію про його місцезнаходження.

У тому випадку, якщо поштова кореспонденція поверталася, державний реєстратор вносив запис про відсутність підтвердження відомостей в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У свою чергу це могло бути також підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість з усіма негативними наслідками.

Сьогодні чинне законодавство дозволяє без особливих зусиль і фінансових витрат зареєструвати зміну засновників або директора компанії за підробленими документами (або навіть їх копій). А також без наявності правовстановлюючих документів на нерухомість переоформити права на підставних осіб.

У розмові з ЕП юрист наводить приклад із власної практики:

В одному випадку шахраї підробили рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим, датоване лютим 2014 року. Дата вибрана не випадково - ічерез окупацію Криму перевірити дійсність такого рішення більш проблематично.

На підставі цього рішення нотаріус в Києві перереєстрував право власності на цілісний майновий комплекс, розташований зовсім в іншій області, з одного підприємства (законного власника) на підставну.

В цей же день була оформлена угода купівлі-продажу нерухомості на фізичну особу. З юридичного боку, фізична особа формально стало законним і сумлінним власником нерухомості. Реальний власник дізнався про це лише через якийсь час ".

Поверненню підлягає, але ...

Відібране майно реально повернути, але терміни повернення залежать від того, яке саме майно було відібрано і як це сталося.

Наприклад, повернення незаконно зареєстрованих на іншу особу корпоративних прав, можна здійснити досить оперативно - через Комісію з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін'юсті.

У той же час повернення проданої директором-рейдером нерухомості - це тривалий процес, пов'язаний з безліччю судових суперечок і без однозначних перспектив перемоги.

Процес повернення незаконно відчуженої нерухомості є нешвидким і може зайняти від 3-4 місяців до кількох років.

Якщо звернутися до фахівців, реально повернути нерухомість і за більш швидкий термін. Наприклад, на практиці вдавалося повернути об'єкт і менш, ніж за місяць.

Для повернення нерухомості необхідно, в першу чергу, звернутися до правоохоронних органів із заявою про злочин.

Також протягом 30 днів з моменту виявлення факту переоформлення нерухомості слід звернутися до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін'юсті.

Вона може скасувати незаконні реєстраційні дії та повернути права на майно протягом одного місяця.

У разі відмови, необхідно звертатися до судів з позовами про визнання недійсними угод по переоформленню прав на нерухомість, і скасування незаконних реєстраційних дій.

З поверненням грошей найскладніше. Повернення грошових коштів з рахунків компанії, яка потрапила під рейдерську атаку, може стати неможливим - досить перевести в готівку їх в банку.

Способи захисту

За словами опитаних ЕП юристів, панацеї від рейдерства на тлі спрощення реєстраційних процедур немає.

Одним з ефективних і перевірених способів захисту є передача ліквідного майна компанії в заставу і іпотеку пов'язаній особі.

Зняття обтяження - досить непроста процедура і є ефективним механізмом протидії відчуженню майна.

Також можна ускладнити процедури продажу корпоративних прав в статуті компанії, ввести два підписи на документах. Один з перевірених спосіб протидії - складна система ідентифікації в банку.

Не зайвим буде і попереднє опрацювання дій на випадок захоплення, щоб юристи і бухгалтери компанії знали механізми термінового блокування майна і могли їх оперативно застосувати при необхідності.

Не менш важливим є і оперативний моніторинг статусу компанії за відкритими реєстрами.

Сьогодні це дуже просто зробити. Моніторинг допоможе уникнути зайвих витрат. Адже чим раніше власник дізнався про що проходить захопленні, тим простіше і дешевше від нього захиститися.

Далі буде

Причини, чому так вийшло, криються в різних площинах.

Мін'юст стверджує, що в принципі нічого страшного не сталося. Хвилі рейдерських атак не було, а нібито, просто зараз про цю проблему заговорили.

Cобеседнікі ЕП в уряді озвучують і іншу версію: ризики того, що спрощення реєстраційних процедур призведе до рейдерських атак, було видно заздалегідь, але на них вирішили піти.

Очікувалися ефективні реформи правоохоронних органів, судової системи. Повною мірою очікування не збулися, і вийшло так, що "недореформ" привели до появи нових проблем.

Восени цього року Мін'юст планує внести зміни в чинне законодавство і посилити реєстраційні правила.

Джерело: http://www.epravda.com.ua/publication...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали