Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

9 фактів, які свідчать про перспективи IT-бізнесу в Україні

Редакція

19.12.2016 731 0 0

Послугами наших розробників користуються найбільш розвинені країни світу, а відомі компанії на кшталт Boeing займаються в Україні науково-дослідними розробками.

Незабаром візитною карткою України у світі стануть кваліфіковані програмісти. Вже зараз за їх кількістю ми лідируємо в Європі. Згідно з прогнозами, через 4 роки число «айтішників» в нашій країні зросте в два рази. Якщо кілька років тому IT-бізнес був тільки можливістю заробітку для невеликої кількості профільних компаній, то сьогодні він перетворився на саму перспективну галузь економіки в Україні. Роль IT-сектора зростатиме й надалі, оскільки даний бізнес не залежить від ситуації на сировинних ринках, а попит на його продукцію весь час збільшується.

1. За останні 4 роки частка IT-бізнесу у ВВП країни зросла з 0,6 до 3,3%

За підрахунками експертів PwC, IT-галузь, яка має яскраво виражену орієнтацію на експорт, продовжить динамічно зростати і далі. До 2020 року вона може збільшитися в два рази, приносячи в бюджет до 27,2 млрд гривень доходів.

В період з 2012 по 2016 рік частка IT у ВВП України зросла з 1,1 млрд доларів до 2,7 млрд доларів. В умовах кризи інших галузей, IT залишається єдиною сферою, яка протягом останніх років демонструє стабільне зростання.

Одна з причин такого стану справ – збільшення кількості програмістів з 42,4 тис. до 91,7 тис. осіб.

2. Експорт IT-послуг приносить у 8 разів більше грошей, ніж експорт літаків

Вітчизняні IT-компанії в минулому році експортували послуг на суму 1,6 млрд доларів, встановивши європейський рекорд у своєму сегменті. Для порівняння, експорт літаків приніс країні в минулому році тільки 0,2 млрд доларів. Поки що українська промисловість безнадійно відстає від розвинених країн, сфера IT ні в чому не поступається європейським конкурентам. Послуги українських компаній користуються попитом на глобальному ринку. На користь України відіграє вартість, оскільки рівень життя у нас нижче, ніж на Заході.

Вітчизняна IT-індустрія могла приносити ще більше доходів, але цьому заважає слабка юридичний захист бізнесу і не найкраща законодавча база. Крім того, у багатьох «айтішників» спостерігаються проблеми зі знанням англійської мови, з-за яких вони не можуть повноцінно працювати з іноземними замовниками.

3. До 2020 року в сфері IT працюватимуть 200 тис. українців

Оскільки кількість замовлень українським IT-компаніям постійно зростає, то кількість їх співробітників також буде збільшуватися. До 2020 року воно виросте з 90 тис. до 200 тис. фахівців. Головна причина такої тенденції – процес комп'ютеризації світу.

До 2020 року активізується розвиток інтернету речей, завдяки чому різні прилади і гаджети зможуть здійснювати обмін даними і самостійно приймати рішення. Достатньо обладнати техніку чіпами і якісним програмним забезпеченням. З іншого боку, будуть розвиватися масиви даних Big Data, а також традиційні комп'ютери та смартфони. Всі ці технологічні тренди вимагають збільшення кількості програмістів, здатних обслуговувати високотехнологічні системи.

4. Популярність послуг із захисту даних з 2005 року зросла у 48 разів

За 11 років кількість захищених серверів збільшилася з 62 до 2929. За цей час інтернет перетворився на майданчик для представників бізнесу. Це сприяло появі компаній, які займаються захистом даних. Банки і інтернет-магазини адже прекрасно розуміють, що хакерська атака принесе їм величезні збитки і завдасть шкоди репутації.

Можливо, незабаром послугами фахівців із захисту даних почне користуватися держава. Кібератаки вже завдали чимало головного болю державним органам: в кінці 2015 року хакери вкрали дані з госсерверов і позбавили без світла три області.

5. У 2015 році українські IT-компанії залучили понад 130 млн доларів інвестицій

Поки представники інших галузей скаржаться на відсутність інтересу з боку іноземних інвесторів, ІТ-компанії роблять усе, щоб залучити іноземний капітал. У минулому році IT-сектор залучив понад 130 млн доларів, що на 237% перевищує показники 2014 року. З цих коштів 48% виділили міжнародні компанії, що доводить їх зацікавленість в українському ринку.

Всього інвестиції отримали 66 компаній. Це говорить про те, що щотижня українська IT-компанія укладає угоду з інвестором.

6. Ринок e-commerce може зрости в 4 рази

За минулий рік доходи від e-commerce збільшилися в 5 разів – з 1,4 млрд до 7 млрд грн. Експерти Easy Business припускають, що в майбутньому оборот цього бізнесу зросте до 28 млрд грн в рік, оскільки покупці все частіше роблять покупки через інтернет.

Не варто забувати, що доступом до мережі як і раніше забезпечені далеко не всі українці. Коли вдасться вирішити цю проблему, багато жителів сіл і маленьких міст будуть купувати в інтернеті ті товари, які вони не зможуть знайти в місцевих магазинах.

7. В Україні функціонують центри технологічних розробок

Там вітчизняні фахівці працюють разом з іноземними колегами. В Україні займаються науково-дослідними роботами такі відомі компанії, як Boeing, Ericsson, Oracle, Siemens та інші. Водночас в Україні зростає IT-ринок: в 2016 році планували розширення 23 з 25 найбільших вітчизняних компаній. У цілому в країні функціонує приблизно 1000 компаній, що надають IT-послуги. Більшість з них зосереджена у великих містах – Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську і Львові.

8. Україна займає перше місце за аутсорсинговими послугами у Центральній та Східній Європі

Аутсорсинг – це залучення компанією сторонніх виконавців для виконання певних завдань. Наприклад, якщо банк хоче захиститися від хакерських атак, то може просто підписати контракт з фахівцями з комп'ютерної безпеки, замість того щоб залучати їх у штат.

В IT-сфері аутсорсинг найчастіше означає, що замовник залучає кілька розробників до написання фрагментів коду програми, а потім сам робить з цього готовий продукт. Іноземні компанії зацікавлені в послугах українських «айтішників», які виконують роботу так само якісно, але набагато дешевше, ніж західні фахівці.

З негативних моментів аутсорсингу варто відзначити те, що українські розробники не можуть використовувати результати своєї роботи. Вони отримують гроші, але створений ними продукт буде повністю належати замовникові, який отримає всю вигоду від подальших продажів. Втім, українські компанії таким чином отримують прибуток і досвід, а також підвищують попит на український IT-сектор у світі.

9. В України є шанс стати європейським лідером за кількістю стартапів

Вже зараз в Україні працюють компанії, які коштують десятки або навіть сотні мільйонів доларів – Augmented Pixels, Grammarly, Depositphotos, Jooble, PaymetWall та інші. Українці придумали популярний гаджет Petcube, що дозволяє стежити за тваринами, і спалах iBlazr для iPhone.

Як показує світовий досвід, все частіше стартапи створюють не в лідируючих на ринку технологій країнах на зразок США або Південної Кореї, а в більш скромних державах на зразок Малайзії, Тунісу та Болгарії. Головна їх перевага – вартість розробок. Це стосується й України, але для нашої країни головне – не відлякати творців проектів та інвесторів корупцією або тиском на бізнес.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали