Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

4 кроки на шляху до земельної реформи

Редакція

17.11.2017 139 0 1

Навколо теми земельної реформи на ринку продовжують вестися тривалі дискусії. Все тому, що аграрії в Україні сприймають її виключно в контексті відкриття ринку земель, але ніяк необхідним і незворотнім етапом розвитку всієї галузі.

Незважаючи на всі нюанси і складності, земельна реформа в Україні поступово реалізовується, особливо активно цей процес відбувається останні 2 роки. З огляду на, що питання зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення залишається відкритим, уряд так чи інакше має впорядкувати земельні відносини незалежно від того, як події розвиватимуться далі.

Мінагропрод спільно з Госгеокадастром продовжують працювати в напрямку реалізації земельної реформи, і за цей час значно досягли успіху. Починали з визначення найбільш уразливих місць в структурі земельних відносин, на підставі яких було виведено ряд основних завдань:

1. Стратегія. Важливо було вивести земельні відносини в прозоре і легальне поле, без чого говорити про скорочення тіньового ринку земель і збільшення інвестиційної привабливості аграрного бізнесу не доводиться. При цьому, будь-які точкові превентивні заходи не могли повною мірою вирішити всі корупційні ризики. Більшість договорів оренди були укладені на максимальні терміни при мінімальних ставках, що створювало величезні недонадходження до бюджетів країни.

Тому вперше був розроблений план заходів щодо реформування земельних відносин до 2018 року і прийнята «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності». Передача державних с / г земель в оренду проводиться виключно через відкриті аукціони, при цьому ставка становить не менше 8% від нормативно-грошової оцінки ділянки. Чи варто згадувати, що до цього будь-яка стратегія або чіткий план були відсутні, а жорстких рамок умов орендних відносин не було і зовсім. Так само варто відзначити що зараз робоча група при Міністерстві аграрної політики та продовольсвтія розробляється дорожня карта реформування земельних відносин до 2023 року.

2. Моніторинг. Значущою подією в земельних відносинах стало впровадження системи регулярного моніторингу ключових параметрів земельних відносин. Варто підкреслити, що така система є унікальною, і була впроваджена вперше за всю світову практику.

Система включає більше 140 параметрів про кількість ділянок, межі, даних реєстрів, всі транзакції і інші. Тепер вся інформація про земельні відносини в Україні буде структурована і знаходиться в рамках однієї відкритої системи. Також з'явилася можливість сформувати базу даних від усіх регіональних відомств.

Важливим фактором є те, що на цьому етапі був розроблений так званий індекс «управління земельними ресурсами», який в майбутньому стане ефективним інструментом для прийняття рішень на основі комплексного аналізу.

3. Децентралізація та діджіталізація послуг. Значним досягненням стало спрощення і демонополізація більшості адміністративних послуг Госгеокадастра. Тепер реєструвати земельні ділянки, отримувати виписки з Кадастру, технічну документацію про нормативно-грошову оцінку, право власника на землю, сертифікати можна замовити в ЦНАП - центрі надання адміністративних послуг. Крім цього, більшість сервісів переведено в електронний формат.

Децентралізація надання адміністративних послуг дозволила значно скоротити бюрократичний фактор, адже аграріям тепер не потрібно їхати в обласні центри, стояти в чергах і довго чекати необхідного документа. Практично будь-яку виписку можна отримати як онлайн так і за місцем проживання.

4. Прозорість і відкритість. Одним з останніх досягнень і новим інструментом боротьби з корупцією в сфері земельних відносин став переклад Державного земельного кадастру на систему Blockchain - ця технологія є однією з найнадійніших в плані захисту і зберігання інформації. Суть полягає в тому, що всі користувачі одночасно мають інформацію про всі земельні ділянки, занесених в Кадастр. Дані тепер зручно синхронізувати, легко проконтролювати і неможливо підробити.

Варто підкреслити, що незважаючи на всі нюанси і складності, земельні відносини в Україні крок за кроком виходять на якісно новий рівень і все більше відповідають світовим стандартам. Більш того, деякі рішення впроваджуються вперше в світі, що з одного боку може здатися досить незвичайним кроком в рамках сформованої роками консервативної системи управління земельним ресурсами. З іншого боку, тільки радикальні і комплексні заходи можуть максимально спростити земельні відносини і зробити їх прозорими і зрозумілими для всіх учасників ринку.

Джерело: http://agroportal.ua/views/blogs/4-sh...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали