Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Регистрация предприятием плательщиком акцизного налога: в каком порядке и в какой срок?

17.03.2020 368 0 0

Регистрация плательщика налога осуществляется на основании представления лицом не позднее чем за три рабочих дня до начала осуществления реализации полного или спирта этилового заявления. Транспортное средство приобретает статус акцизного склада передвижного при перевозке в нем полного владельцем которого является субъект хозяйствования плательщик акцизного налога и распорядителем акцизного склада.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 12.03.2020 р. № 1013/6/99-00-17-03-01-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо оподаткування акцизним податком і повідомляє таке.

У зверненні Товариство зазначає, що у 2019 році отримало не з роздрібної мережі пальне для заправки власного транспорту в об’ємі 870 кубічних метрів.

При цьому у 2020 році Товариство планує збільшення отримання пального (не з роздрібної мережі) для заправки власного транспорту до об’єму 1900 кубічних метрів.

Товариство запитує:

1. Чи потрібно підприємству, в якому порядку та в який строк з моменту перевищення об’єму 1000 кубічних метрів отриманого пального реєструватися платником акцизного податку?

Щодо питання 1.

Розпорядником акцизного складу є зокрема, суб’єкт господарюваннія -платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, акцизний склад -приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом, зокрема але не виключно:

приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб’єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Отже, у разі якщо Товариство планує отримувати протягом 2020 року пальне в обсягах які перевищують 1000 кубічних метрів, має приміщення та/або територію, де розташовані ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального, то такі приміщення та/або територія Товариства, підпадають під визначення акцизного складу відповідно пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, а Товариство вважається розпорядником акцизного складу у розумінні пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу та підлягає реєстрації платником акцизного податку.

Разом з тим, слід зазначити, що інформації, наведеної у зверненні Товариства, недостатньо для того щоб надати остаточну відповідь по даному питанню, оскільки у зверненні відсутня інформація стосовно наявності (відсутності) у Товариства приміщень та/або території де розміщені ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального, об’єму таких ємностей, та наявності (відсутності) відповідних документів що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що може відноситися до акцизного складу.

Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262.

2. Чи потрібно Товариству (і в якому порядку) реєструвати акцизний склад?

3. Якщо з січня по липень 2020 року Товариство отримає пальне для власного споживання в об’ємі більше ніж 1000 кубічних метрів, то в який проміжок часу (в який строк) Товариство повинне створити (облаштувати територію, закупити необхідне обладнання) та зареєструвати акцизний склад, а також стати розпорядником акцизного складу?

Щодо питань 2-3.

Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без
такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

  • у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізаі гії такого пального його виробниками;
  • при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:

а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;

б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які:

  • призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, і також для виконання робіт з будівництва доріг;
  • належать іншим особам;
  • виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;

в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в підпункті "б" цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу (п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, Платники податку -розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу.

Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реестрації  акцизного складу.

Порядок реєстрації платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних, акцизних складів / акцизних складів пересувних у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового визначено Порядком електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» (далі - Порядок № 408).

Відповідно п. 4 Порядку № 408, юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи) та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації, пального або спирту етилового та/або акцизних складів, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового».

На підставі заяви, що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника (п. 6 Порядку № 408).

Таким чином, акцизний склад реєструється не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального з такого акцизного складу, у розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

4. Чи буде вважатися пересувним акцизним складом придбаний Товариством (підприємство є платником акцизного податку) технологічний транспорт, а саме бензовоз, який використовується Товариством виключно для заправлення власного транспорту підприємства.

Акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України (пп. 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Розпорядник акцизного складу пересувного - суб'єкт господарювання -платник акцизного податку, який є власником пального та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб: реалізує або зберігає пальне, ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу (пп. 14.1.224-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Отже, транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного у разі перевезення у ньому пального власником якого є суб'єкт господарювання -платник акцизного податку та розпорядником акцизного складу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы