Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Представление отчетности КИК

15.09.2020 702 0 1

В случае, если КИК - резидент Словацкой Республики, единоличным владельцем которой является резидент - контролирующая лицо, в отчетном налоговом периоде не получала пассивных доходов, прибыль такой КИК не подлежит включению в общий налогооблагаемый доход, не является объектом налогообложения налогом на прибыль предприятий на условиях действия положений п. 392.4 ст. 392 НКУ.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 17.08.2020 р. № 3380/ІПК/99-00-05-05-02-09

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування норм статті 392 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)та керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.

Як вбачається із звернення, платник податку планує викупити 100-відсоткову частку у статутному капіталі юридичної компанії, створеної та зареєстрованої за законодавством Словацької Республіки. У зв’язку із зазначеним, виникли питання щодо застосування окремих норм статті 392 Кодексу, зокрема, стосовно порядку, строків подання звітності про контрольовані іноземні компанії, інформації про форму такої звітності, а також щодо звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії.

Законом України від 16.01.2020 № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі– Закон № 466) Кодекс доповнено ст. 392, якою починаючи з 01.01.2021, запроваджуються нові об’єкти оподаткування, зокрема,прибуток контрольованої іноземної компанії (далі – КІК), а також визначаються платникиподатку щодо прибутку такої компанії.

Так, відповідно до п.п. 392.1.1 п. 392.1 ст. 392 Кодексу контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.

Для такої іноземної компанії платником податку виступає контролююча особа (фізична або юридична особа).

Пунктом 392.2 ст. 392Кодексу визначеноособливості оподаткування прибутку КІК. Так, об’єктом оподаткування є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду.

При цьому, у разі якщо контролюючою особою виступає фізична особа, то зазначена частина прибутку КІК включається до складу загального річного оподатковуваного доходу такої фізичної особи в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу, а у разі якщо іноземна компанія знаходиться під контролем юридичної особи, то частина прибутку КІК за результатами звітного податкового року збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом ІІІ Кодексу.

Щодо звільнення від оподаткування прибутку КІК, то зазначене питання регулюється п. 392.4 ст. 392  Кодексу.

Відповідно до п.п. 392.4.1 п. 392.4 ст. 392 Кодексу скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:

а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та

б) виконується будь-яка з таких умов:

  • КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену пунктом 136.1 статті 136 цього Кодексу, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів, або
  • частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.

У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування цієї статті такі доходи визнаються активними, за умови що КІК:

  • фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;
  • має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).

Для цілей цієї статті ефективна ставка податку на прибуток підприємств розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100 відсотків.

Водночас, п.п. 392.4.2 п. 392.4 ст. 392 Кодексу визначено, що незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 цієї статті, скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов:

  • загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду (п.п. 392.4.2.1 п.п. 392.4.2 п. 392.4 ст. 392  Кодексу);
  • КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються Кабінетом Міністрів України (п.п. 39 2.4.2.2. п.п. 392.4.2 п. 392.4 ст. 392  Кодексу).

Таке звільнення поширюється на всі КІК, включені до консолідованої фінансової звітності такої публічної КІК, а також на інші іноземні компанії, пов’язані з публічною  КІК в частині дивідендів, які походять від такої публічної КІК.

У разі якщо КІК, на яку поширюється таке звільнення, виплачує дивіденди на користь КІК, яка не є публічною компанією, такі дивіденди враховуються при розрахунку скоригованого прибутку такої КІК на загальних підставах;

КІК є організацією, яка відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників) (п.п. 39 2.4.2.3 п.п. 392.4.2 п. 392.4 ст. 392  Кодексу).

В українсько-словацьких відносинах з 22.11.96 є чинною Конвенція між Урядом України та Урядом Словацької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно, яка ратифікована Верховною Радою України Законом України від 12.07.96 № 338/96-ВР.

Таким чином, у випадку, якщо КІК – резидент Словацької Республіки, одноосібним власником якої є резидент – контролююча особа, узвітному податковому періоді не отримувала пасивних доходів, прибуток такої КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємствна умовах дії положеньп. 392.4 ст. 392 Кодексу.

Крім того, прибуток КІК –резидента Словацької Республіки, одноосібним власником якої є резидент – контролююча особа, не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на умовах дії положень п. 392.4 ст. 392 Кодексу,якщо КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою 21 відсоток, розрахованою шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100 відсотків.

Порядок складання та подання звіту про КІК, а також повідомлень про набуття або припинення участі у КІК, регламентує п. 392.5 ст. 392Кодексу.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року.

При цьому, звіт про КІК контролюючі особи зобов’язані подавати до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

З урахуванням термінів подання річної декларації про майновий стані доходи та податкової декларації з податку на прибуток підприємств за рік:

  • у разі якщо контролюючою особою іноземної компанії є юридична особа, то звіт про КІК подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 Кодексу);
  • у разі якщо контролюючою особою іноземної компанії є фізична особа, то звіт про КІК подається до 1 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу);
  • у разі якщо контролюючою особою іноземної компанії є фізична особа – підприємець, то звіт про КІК подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Отже, вперше визначення об’єктом оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, а також зменшення суми податку до сплати,необхідно буде відобразити в Декларації за підсумками  2021 року.

Звертаємо увагу, що будь-які висновки щодо податкового обліку операцій з КІК можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій тавсіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Водночас зазначаємо, що відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы