Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Предоставление в аренду части земельного участка

30.09.2020 152 0 0

Поскольку плательщики единого налога первой - третьей групп в соответствии с пп. 4 п. 297.1 ст. 297 НКУ освобождаются от обязанности начисления, уплаты и представления налоговой отчетности по земельному налогу за земельные участки, используемые для осуществления хозяйственной деятельности (кроме деятельности по предоставлению земельных участков и / или недвижимого имущества, находящегося на таких земельных участках, в аренду ( наем, заем), в случае осуществления деятельности по предоставлению в аренду недвижимого имущества предприятие с 01.07.2020 г. утрачивает право на освобождение от уплаты земельного налога за весь земельный участок, на котором расположено такое недвижимое имущество.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.09.2020 р. № 3711/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України на звернення Товариства, надіслане листом ГУ ДПС у Харківській області, щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство, яке обрало спрощену систему оподаткування, поінформувало, що має у власності нежитлову будівлю (столярний цех), розташовану на земельній ділянці (далі – Ділянка), яка надана Товариству у тимчасове користування для експлуатації столярного цеху відповідно до договору від 27.12.2001 № 2752 (далі – Договір) на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2001 № 2621.

У зверненні повідомляється, що згідно з витягом від 10.06.2014 до Державного земельного кадастру внесені відомості щодо вказаної Ділянки, а саме:

кадастровий номер, цільове призначення – 11.02, категорія земель – землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Товариство повідомило про основний вид господарської діяльності 68.20 – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, відповідно до договору надає в оренду фізичній особі-підприємцю нежитлову будівлю та частину Ділянки.  

Товариство, посилаючись на п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу у редакції Закону України від 16 cічня 2020 року № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон) запитує:

  • за яку площу Ділянки з 01.07.2020 потрібно подавати податкову декларацію з плати за землю та сплатити земельний податок, а саме за загальну площу Ділянки чи фактичну, що надано в оренду ФОП;
  • та чи потрібно враховувати вимоги п. 1.5 Додатку 2 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у м. Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 щодо застосування коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки.

Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею у двох формах: земельного податку, який сплачується власниками земельних ділянок і постійними користувачами земельних ділянок та орендної плати, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п. 269.1 ст. 269, п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Відповідно до п. 1 ст. 123 Земельного кодексу надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Чинним цивільним та земельним законодавством не передбачено такого права користування земельними ділянками як «тимчасове користування».

Договори тимчасового користування укладалися на підставі форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року № 197 (втратила чинність у зв’язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі»), які передбачали можливість сплати як у формі орендної плати, так і у формі земельного податку.

Із звернення вбачається, що на підставі Договору землекористувачем і платником плати за землю є Товариство.

Оскільки платники єдиного податку першої-третьої груп відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку), у разі здійснення діяльності з надання в оренду нерухомого майна, Товариство з 01.07.2020 втрачає право на звільнення від сплати земельного податку за всю земельну ділянку, на якій розташоване таке нерухоме майно.

Додатково повідомляємо, що Товариству доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки щодо приведення у відповідність до чинного законодавства договору користування вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы