Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Передача права пользования земли в совместную деятельность

28.09.2020 334 0 0

Операции по передаче товаров/услуг/необоротных активов (в том числе права пользования земельными участками) на отдельный баланс плательщика налога, уполномоченного договором вести учет результатов совместной деятельности, является объектом обложения НДС.

База налогообложения такой операции определяется в соответствии с п. 188.1 ст. 188 НКУ исходя из договорной стоимости такой операции (а именно из стоимости, по которой такое право пользования передается как вклад в совместную деятельность).


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 01.09.2020 р. № 3660/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення СФГ щодопорядку оподаткування ПДВ операцій з передачі у спільну діяльність права користування орендованими земельними ділянкамита, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, СФГ, яке є сільськогосподарським товаровиробником –платникомєдиного податку четвертої групи, укладено договір про спільну діяльність без утворення юридичної особи. З метою виконання такого договору СФГ передано як внесок у спільну діяльність право користування орендованими земельними ділянками.

Згідно з підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 ПКУ для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Підпунктом «г» підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14  ПКУ визначено, що постачанням товарів є передача (внесення) товарів (у тому числі необоротних активів) як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також їх повернення.

Підпунктом  «г» підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що з метою оподаткування постачанням послуг є передача результатів виконаних робіт, наданих послуг платнику податку, уповноваженому згідно з договором вести облік результатів спільної діяльності без утворення юридичної особи, а також їх повернення таким платником податку після закінчення спільної діяльності.

Згідно з абзацом другим підпункту 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПКУ при здійсненні спільної (сумісної діяльності) передача товарів (робіт, послуг) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається постачанням таких товарів (робіт, послуг).

Відповідно до пункту188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Щодо питання 1

Операції з передачі товарів / послуг / необоротних активів (у тому числі права користування земельними ділянками) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів спільної діяльності, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Щодо питання 2

База оподаткування операціїз передачіна баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів спільної діяльності, права користування земельними ділянками, визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ виходячи з договірної вартості такої операції (а саме з вартості, за якою таке право користування передається як внесок у спільну діяльність).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Щодо питання 3

Відповідно до абзацу шостого п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 ПКУ для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.

Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податків.

Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Форма розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі – Розрахунок) затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.04.2012 за № 510/20823.

Джерелом інформації при складанні Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва є дані бухгалтерського обліку.

Відповідно до пункту 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів Україниід 29.11.1999 № 90, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Таким чином сума отриманого прибутку від здійсненняспільноїдіяльності без утворення юридичної особи включається до загальної суми доходу сільськогосподарського товаровиробника, який відображається у рядку 2 Розрахунку.

Оскільки частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається шляхом співвідношення суми доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, до його скоригованого доходу, отримання прибутку від участі в спільній діяльності вплине на розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы