Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

НДС-последствия возврата аналогичных товаров

22.05.2020 68 0 0

База обложения НДС по такой операции определяется, исходя из договорной стоимости товара, которая не может быть ниже цены его приобретения


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 14.05.2020 р. № 2002/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення бази оподаткування ПДВ за операцією підприємства - платника ПДВ із повернення товару фізичній особі - підприємцю (далі - ФОП), попередньо придбаного у такої ФОП на умовах товарного кредиту, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, підприємству - платнику ПДВ за договором товарного кредиту, укладеного з ФОП (неплатником ПДВ), були передані матеріали для використання їх у виробництві готової продукції.

Ціна за одиницю матеріалів згідно договору позики склала 1000 грн.

Надалі підприємство - платник:. ПДВ повертає аналогічні матеріали фізичній особі-підприємцю, які придбало у іншого підприємства - платника ПДВ за ціною 2000 грн., в т.ч. ПДВ., за одиницю.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платншсів податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, шо передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

При цьому під товарним кредитом і розуміються товари (роботи, послуги), що передаються резидентом або нерезидентом у власність юридичних чи фізичних осіб на умовах договору, що передбачає відстрочення остаточних розрахунків на визначений строк та під процент.

Товарний кредит передбачає передачу права власності на товари (роботи, послуги) покупцеві (замовникові) у момент підписання договору або в момент фізичного отримання товарів (робіт, послуг) таким покупцем (замовником), незалежно від часу погашення заборгованості (підпункт 14.1.245 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

При цьому продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 роздіду V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

  • товарів (послуг), ціни на які підлягаїбть державному регулюванню;
  • газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ЦКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, оскільки при здійсненні постачальником № 1 операції з передачі товару на умовах товарного кредиту право власності на такий товар переходить покупцеві незалежно від часу погашення заборгованості, а у даному випадку покупцем повертається постачальнику № 1 не безпосередньо той самий товар, попередньо придбаний у нього і набутий у власність, а інший аналогічний товар (відповідає аналогічним критеріям:

кількості (об’єму), якості та характеристикам), придбаний у постачальника № 2, то повернення покупцем такого аналогічного товару постачальнику № 1 розглядається до окрема операція з постачання товару.    

При цьому база оподаткування ПДВ за такою операцієючгазначається, виходячи із договірної вартості товару, яка не може бути нижче ціни його придбання у постачальника № 2.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).

Комментарии к материалу

Лучшие материалы