Когда необходимо регистрироваться плательщиком НДС?
Лицо, осуществляющее операции по поставке товаров/услуг на таможенной территории Украины, в том числе операции, освобожденные от налогообложения НДС, и общий объем таких операций в течение последних 12 календарных месяцев превышает 1 млн грн, должно зарегистрироваться как плательщик НДС в обязательном порядке .
Указанное касается и учреждения здравоохранения, осуществляющего операции, освобожденные от налогообложения в соответствии с пп. 197.1.5 ст. 197 НКУ.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 13.10.2020 р. № 4270/ІПК/99-00-05-06-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку реєстрації особи як платника ПДВ у разі здійснення такою особою діяльності у сфері надання послуг охорони здоров’я, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у м. Києві, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство перебуває на загальній системі оподаткування без реєстрації платником ПДВ, надає послуги з охорони здоров’я та має ліцензію на постачання таких послуг як медичні огляди за заявками організацій, стоматологічних послуг, флюорографічних обстежень.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті І розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами«а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу).
Отже, дану пільгу мають право використовувати виключно заклади охорони здоров’я та реабілітаційні установи осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають ліцензію на постачання послуг з охорони здоров’я.
Отже, операції з постачання послуг з охорони здоров’я (у тому числі стоматологічних послуг, флюорографічних обстежень, медичних оглядів за заявками організацій) закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ, за винятком послуг, перерахованих у підпунктах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу).
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 - 183 розділу V Кодексу та регламентується Положенням про Міністерство фінансів України від 14.11.2014 р. № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 р. за N 1456/26233.
Статтями 181 та 182 розділу V Кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу обов’язковій реєстрації платником податку на додану вартість підлягає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при визначенні загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V Кодексу для здійснення обов’язкової реєстрації як платника ПДВ особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву (далі - Заява).
При цьому звертаємо увагу, що будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, але не подала до контролюючого органу Заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту, та отримання бюджетного відшкодування (пункт 183.10 статті 183 розділу V Кодексу).
Враховуючи викладене, якщо особа здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, які підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, в тому числі операції, звільнені від оподаткування ПДВ, і загальний обсяг таких операцій протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн. гривень, така особа згідно з вимогами Кодексу повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву і, відповідно, зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.
Зазначене стосується і закладу охорони здоров’я, який здійснює операції, які звільнені від оподаткування згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу