Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Как облагаются НДС услуги  по компьютерному программированию

19.07.2019 809 0 0

В письме от 29.05.19 г. № 04-27/10-360(102508) Комитет Верховной Рады в ответ на вопрос Минфина рассматривает порядок обложения НДС услуг по компьютерному программированию. 

Согласно п. 261 подразд. 2 разд. ХХ Налогового кодекса (далее – НК), от обложения НДС освобождаются:

  • операции по поставке программной продукции;
  • операции с программной продукцией, плата за которые не считается роялти согласно абзацам второму – седьмому пп. 14.1.225 НК.

При этом к программной продукции относятся:

  • результат компьютерного программирования в виде операционной системы, системной, прикладной, развлекательной и/или учебной компьютерной программы (их компонентов), а также в виде интернет-сайтов и/или онлайн-сервисов;
  • криптографические средства защиты информации.

Согласно разъяснениям ГФС, изложенным в Обобщающей налоговой консультации, утвержденной приказом от 07.10.13 г. № 536, и в Индивидуальной налоговой консультации от 05.07.19 г. № 3097/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (далее – ИНК № 3097), не освобождаются от обложения НДС операции по поставке услуг (выполнению работ) по разработке компьютерной программы или ее компонентов, если у исполнителя таких услуг (работ) нет права собственности на такую программу в процессе ее создания, а после завершения оказания таких услуг (выполнения работ) право собственности на готовую программу (ее компоненты) принадлежит заказчику.

То есть, по мнению ГФС, такие операции считаются поставкой услуг по компьютерному программированию, а не поставкой компьютерной программы, а значит, облагаются НДС по ставке 20 %.

Комитет Верховной Рады в своем письме приходит к иному выводу: если в результате предоставления услуг по компьютерному программированию создается и фактически передается заказчику программная продукция (ее экземпляр), с передачей или возникновением у заказчика прав интеллектуальной собственности или права собственности на экземпляр, такие операции освобождаются от обложения НДС.

Из данного вывода следует, что основанием для применения нормы п. 261 подразд. 2 разд. ХХ НК  и, соответственно, для освобождения операции от обложения НДС является факт передачи созданной программы заказчику – при условии, что у заказчика возникает право собственности на такую программу. 

Вместе с тем органы ГФС продолжают настаивать на своем мнении (свежая ИНК № 3097). Однако мы считаем, что такие разъяснения ГФС стоит оспаривать на основании аргументов, приведенных в письме Комитета Верховной Рады.


КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПОДАТКОВОЇ ТА МИТНОЇ ПОЛІТИКИ

ЛИСТ

29.05.2019 № 04-27/10-360(102508)

Міністерству фінансів України

У Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики розглянуто лист Міністерства фінансів України від 20.03.2019 р. № 11310-02-2/7941 стосовно позиції Комітету щодо застосування звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, при оподаткуванні послуг з комп'ютерного програмування та повідомляємо.

Згідно з пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до 1 січня року, від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з:

  • постачання програмної продукції;
  • операції з програмною продукцією, плата за які не рахується роялті згідно з абзацами другим - сьомим підпункту 14.1.225 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

При цьому для цілей даного пункту до програмної продукції відносяться:

  • результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів і доступу до них;
  • екземпляри (копії, екземпляри) комп'ютерних програм, їх частин, компонентів в матеріальній та/або електронній формі, в тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп'ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп'ютерної програми або в іншій формі;
  • будь-які зміни, поновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп'ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • криптографічні засоби захисту інформації.

Сенс зазначеного пункту полягає в тому, що звільнення від оподаткування податком на додану вартість застосовується до операцій з постачання програмної продукції, а також до операцій з програмною продукцією, плата за які не рахується роялті.

Не вважаються роялті платежі, отримані:

  • в якості винагороди за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми і її відтворення обмежена кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
  • за придбання примірників (копій, примірників) об'єктів інтелектуальної власності, в тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, примірника);
  • за придбання речей (в тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об'єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, в користування, володіння та/або розпорядження особи:
  • за передачу прав на об'єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об'єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов'язковим згідно із законодавством України;
  • за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Таким чином, якщо в результаті надання послуг з комп'ютерного програмування створюється і фактично передається замовнику програмна продукція (її примірник), з передачею або виникненням у замовника прав інтелектуальної власності або права власності на примірник, такі операції звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Одночасно повідомляємо, що відповідно до частини 3 статті 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики щодо застосування положень Податкового кодексу України не має статусу офіційного тлумачення.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань
податкової та митної політики    

Н. Южаніна

Комментарии к материалу

Лучшие материалы