Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Доставка ФЛП товаров почтой или курьером: что с РРО

07.05.2020 823 0 0

Условия применения РРО в случаях, когда ФЛП продает товары через посредника: ФЛП отгружает товар посреднику, а тот получает от покупателей деньги за данный товар, заказанный на сайте ФЛП (продавца), и перечисляет их таком ФЛП


ГУ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 24.04.2020 р. № 1656/ІПК/10-36-05-06-20

Головне управління ДПС у Київській області розглянувши Ваш запит від  від  на виконання вимог статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - Податковий кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування окремих роложень, Податкового кодексу України та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування таїпослуг".

1. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 № 53З-IX, який вступив в дію з 18.03.2020, внесено зміни до Закону України від 20.09.2019 №129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», в пункті 61 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ якого зазначено, що до 1 січня 2021 реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного, року не перевищує 1 000 000 гривень, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Відповідно до п. 1 ст. З Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі-Закон №265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при Продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних, розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 2 Закону №265 визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної-картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з п.12 ст.9 Закону №265 реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Відповідно до п.п. 14 п. 1 ст. З Закону України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі - Закон №675) встановлено, що реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно - телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв’язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.

Відповідно до п.2 ст. 13 Закону № 675 способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.

Щодо необхідності застосування РРО у випадку, якщо, покупці будуть передавати гроші за товар, що був замовлений на сайті продавця-ФОП, посередникові на підставі укладеного продавця-ФОП посередницького договору, під час відвантаження товару посередникові, за умови переходу права власності на товар до посередника, розрахунки продавця-ФОП з посередником за вищезазначений товар будуть вважатися безготівковими та проводяться без застосування реєстратора розрахункових операцій.

Якщо право власності на товар не переходить до посередника, а посередник здійснює лише доставку даного товару покупцю за умови передплати, аналогічно, як у разі доставки товару поштою:

  • продавець під час продажу товарів повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чека з РРО) разом із придбаним товаром.    

2. Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 визначено, що безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми, коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на' паперових носіях чи в електронному вигляді.

Відповідно до п.10 р.ІІ «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 (із змінамй та доповненнями), розрахунки суб'єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.

Поряд з цим, для отримання інформації щодо розмежування способів оплати, пропонуємо звернутися до Національного банку України або банку, де обслуговуються розрахункові рахунки для отримання коректного роз’яснення згідно, вимог чинного законодавства.

3. Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705 із змінами і доповненнями (далі - Положення), встановлено, що документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням електронних платіжних засобів,’ можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Під час здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням електронного платіжного засобу за умови доставки його користувачу.

Документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.

Разом з цим, згідно з роз'ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 №57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону №265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

У разі здійснення розрахунків за реалізовані товари (надані послуги) між суб’єктами господарювання, виключно через банківські установи, РРО не застосовується.

При здійсненні розрахунків за товари (послуги) суб’єкти господарювання відповідно до Закону №265 зобов’язані застосовувати РРО, у тому числі у разі здійснення безготівкових розрахунків за допомогою платіжних карт або платіжних систем із використанням мережі інтернет.

При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу інтернет видаються у випадку їх безпосереднього надання споживачу, під час передачі йому товару чи надання послуги.

У разі доставки товару поштою за умови передплати із застосуванням платіжних систем Приват24, Монобанк, та інших суб’єкт господарювання, повинен укласти в поштове відправлення розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів, із зазначенням у касовому чеку «передплата товарів» або у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем - проводиться через РРО з використанням режиму попереднього програмування «погашення кредиту».

При цьому роздрукувати чек РРО при надходженні оплати через систему Приват24 слід саме на підставі виписки з фінансової установи, тобто після зарахування коштів на-розрахунковий рахунок продавця.

Враховуючи вищевикладене, якщо споживач замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем Приват 24 та інших, використовуючи мережу інтернет, за умови доставки таких товарів поштою або кур’єрською службою, суб’єкт господарювання зобов’язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек РРО) в момент відправки товару покупцю.

4. Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та’ звітності, а також справляння єдиного податку регулюється главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі - Кодекс).

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті (до суми доходу за звітний період включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, та вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її. господарській діяльності.

У разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) доходом фізичної особи-платника єдиного податку
вважається вся вартість реалізованого товару (робіт, послуг) з врахуванням відсотків, (комісії) банку.

Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015р. №579 (далі - Порядок №579).

Відповідно до підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 глави 1 розділу XIV Кодексу, фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та-є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники. єдиного податку третьої групи, які не -є платниками податку на додану вартість (далі -платник податку), ведуть книгу обліку доходів (далі - Книга), у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи.

Згідно п.5 Порядку №579 записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок, платника податку та/або- які отримано готівкою, вартість безоплатно" отриманих .товарів (робіт, послуг).    

Відповідно до п.п.2 п.6 Порядку №579 платником податку у графах 2-6 щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до пункту 293.2 та підпункту 2 пункту 293.3 статті 293 глави 1 розділу XIV Кодексу, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема отримана сума коштів за. продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.

У разі отримання доходу в готівковій та безготівковій формі запис в Книзі здійснюється окремими рядками за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, а датою отримання доходу вважається дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок фізичної особи-підприємця або отримання готівки в касу.

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи-підприємця заповнюється наростаючим підсумком з початку звітного (податкового) року, і при цьому використовуються дані книги обліку доходів, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015р. №579.

5. Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), наказом. Мінфіну від 14.06.2016 № 547 зареєстрованим у Мінюсті 05.07.2016 за № 918/29048 (далі - Порядок),    

Цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників. суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.

Господарська одиниця (далі - ГО) у розумінні п. 2 розділу І Порядку, це стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де’ реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.

Пунктами 14 та 15 глави 2 розділу II Порядку, зокрема, встановлено, що реєстраційне посвідчення, що надається (надсилається) суб'єкту господарювання, засвідчує реєстрацію РРО в контролюючому органі.

Контролюючим органом за місцем реєстрації РРО до реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси ГО, де використовується РРО.

РРО може застосовуватись тільки в тій господарські одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні (пункт 3 розділу III Порядку РРО).

Згідно пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы