Чи можна сформувати статутний капітал юрособи за рахунок прибутку
15.09.2015 336 0 0
Товариство з обмеженою відповідальністю створено минулого літа. На сьогодні статутний капітал ще не внесений. За підсумками 2014 року існує нерозподілений бухгалтерський прибуток. Чи можна внести статутний капітал за рахунок цього прибутку (розмір дозволяє)?
Сформувати статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку, на жаль, не вдасться. Проте вихід із ситуації є.
Так, ч. 1 ст. 144 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) передбачає, що статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається з вкладів його учасників. Імперативність даної вимоги підтверджується ч. 2 ст. 144 ЦКУ, згідно з якою забороняється звільняти когось із учасників товариства з обмеженою відповідальністю від обов'язку внесення вкладу до статутного капіталу товариства.
Якщо звернутися до ч. 1 ст. 143 ЦКУ, побачимо також, що статут ТОВ, зокрема, повинен містити відомості про розмір статутного капіталу з визначенням частки кожного з учасників. Це ж підтверджують ст. 51 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р № 1576-XII та ч. 4 ст. 82 Господарського кодексу України (далі - ГКУ).
Таким чином, як бачите, на етапі формування статутного капіталу, необхідні внески кожного з учасників. У разі якщо загальні збори засновників прийме рішення сформувати статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку, вищенаведені законодавчі вимоги не будуть дотримані. Зверніть увагу і на те, що внесок учасника до статутного капіталу має також практичне значення, оскільки, як правило, розмір частки безпосередньо впливає на розмір дивідендів.
В даному випадку можливий наступний вихід із ситуації. Законодавство не забороняє до моменту, коли статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю буде повністю сформований, виплатити учасникам дивіденди (подібне обмеження встановлено лише для акціонерних товариств - ст. 158 ЦКУ), за рахунок яких згодом і буде сформовано статутний капітал (оскільки на етапі виплати дивідендів внесків ще як таких не буде, розмір дивідендів буде залежати від розмірів частки кожного з учасників, прописаних у статуті). При цьому важливо лише дотриматися вимоги ст. 87 ГКУ, згідно з якими, перш ніж розпоряджатися прибутком на власний розсуд, необхідно покрити матеріальні та прирівняні до них витрати, витрати на оплату праці, а також сплатити передбачені законом податки та інші обов'язкові платежі, відсотки по кредитах банків і по облігаціях.
Після того як статутний капітал буде сформований, нерозподілений прибуток підприємства може бути безперешкодно використаний з метою збільшення статутного капіталу (пропорції вкладів учасників при цьому зберігаються, якщо інше не буде погоджено при ухваленні рішення про збільшення статутного капіталу).
Влада ІВАНОВА, юрист
Джерело: http://www.golovbukh.com/mozhno-ly-sf...
Комментарии к материалу