Правила внутреннего трудового распорядка предприятия: составляем правильно
На любом предприятии составляется большое количество документации, в том числе кадровой. Один из важных документов – Правила внутреннего трудового распорядка (далее – Правила). Многие работодатели считают их необязательным документом. Однако это не так, и в консультации мы постараемся убедить вас в этом, а также рассмотрим основные правила составления этого документа.
Чем регламентируется составление Правил
Главный нормативный документ, который предусматривает разработку Правил, – это КЗоТ. Так, согласно ст. 142 КЗоТ трудовой распорядок на предприятиях, в учреждениях и организациях определяется Правилами.
Кроме того, в КЗоТе неоднократно упоминается о том, какие важные моменты трудовых отношений должны быть закреплены в Правилах, в частности:
- ст. 21 – наемные работники обязаны подчиняться Правилам;
- ст. 29 – работодатель обязан при приеме на работу ознакомить сотрудника с Правилами;
- п. 3 ст. 40 – систематическое невыполнение работником Правил является одним из оснований для увольнения;
- ст. 52 – продолжительность и режим работы на предприятии закрепляется в Правилах;
- ст. 58 – порядок работы при сменном графике также устанавливается Правилами;
- ст. 66 – перерывы в работе должны быть зафиксированы в Правилах;
- ст. 143 – меры поощрения работников отражаются в Правилах.
Помимо КЗоТа, ссылки на Правила содержатся и в других нормативных актах. Например, ч. 3 ст. 4 Закона № 877 предусмотрено, что плановые и внеплановые проверки могут проводиться у субъекта хозяйствования в его рабочее время, установленное Правилами.
Как видим, Правила – один из важнейших документов на предприятии, причем не только для целей соблюдения трудового законодательства.
На обязательное наличие у работодателя Правил указывает в своем разъяснении и Минсоцполитики (см. Письмо от 21.06.17 г. № 312/0/22-17/13).
Согласно Постановлению № 1545 в настоящее время являются действующими Типовые правила № 213 в части, не противоречащей действующему трудовому законодательству. Конечно же, сегодня многие положения этого документа безнадежно устарели (ведь он был принят еще в советское время). Однако, разрабатывая свои Правила, работодатель может воспользоваться Типовыми правилами № 213 как ориентиром.
Кроме того, при подготовке Правил можно руководствоваться типовыми и отраслевыми Правилами, утвержденными для определенных категорий работников и отраслей деятельности, такими, например, как:
- Типовые правила внутреннего служебного распорядка Национального агентства по вопросам государственной службы (утверждены Приказом № 50);
- Правила внутреннего трудового распорядка для работников Министерства инфраструктуры (утверждены Приказом № 198).
Какие разделы следует включить в Правила
Исходя из требований трудового законодательства, а также из сложившейся практики рекомендуем включить в этот документ разделы, касающиеся:
- порядка оформления трудового договора с работниками и порядка увольнения;
- установления испытательного срока при приеме на работу для разных категорий работников;
- режима работы. Отметим, что в разных подразделениях одного предприятия режим работы может быть различным;
- порядка фиксации факта начала и окончания работы сотрудников (например, путем ведения соответствующего журнала ре-гистрации);
- определения перерыва для отдыха и питания;
- порядка работы предприятия по сменам;
- премирования и системы поощрений;
- наложения взысканий (дисциплинарная ответственность работников).
В каком порядке утверждаются Правила
Работодатель разрабатывает Правила совместно с профсоюзом или представителями трудового коллектива. Затем Правила утверждаются на общем собрании (конференции) трудового коллектива (ст. 142 КЗоТ).
Проведение общего собрания (конференции) и принятие решения оформляется протоколом, который подписывается председателем и секретарем собрания (конференции) и скрепляется печатью предприятия.
При необходимости Правила можно дополнять и изменять в том же порядке, что и в случае их принятия.
Важный момент! С Правилами необходимо ознакомить всех работников под подпись. Для этого к документу прилагается лист (журнал) ознакомления, в котором все работники ставят дату ознакомления и подпись. |
Ниже приводим пример составления Правил (см. образец).
ОБРАЗЕЦ ЗАТВЕРДЖЕНО: УЗГОДЖЕНО: Правила внутрішнього трудового розпорядку I. Загальні положення 1. Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників ТОВ «Кампус» (далі – Правила) розроблені згідно із чинним трудовим законодавством України і мають на меті сприяти:
2. Дія Правил поширюється на всіх працівників підприємства, що уклали трудовий договір. 3. Копії Правил вивішуються в цехах (відділах) підприємства на видному місці. II. Порядок прийняття і звільнення працівників 1. Працівники реалізують своє право на працю шляхом укладення трудового договору з адміністрацією підприємства згідно з КЗпП. 2. Прийняття на роботу здійснюється на підставі письмової заяви працівника. Особа подає такі документи:
Особи, які вперше приймаються роботу і не мають трудової книжки, повинні пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку. Прийняття на роботу без пред'явлення зазначених документів не допускається. 3. Укладення трудового договору оформляється наказом про прийняття на роботу, підписаним керівником підприємства. Працівник повинен ознайомитися з наказом під підпис. У цьому наказі зазначається посада згідно зі штатним розписом, умови оплати праці і дата, з якої працівник приступає до виконання службових обов’язків. 4. При укладенні трудового договору за угодою сторін працівнику може встановлюватися випробувальний термін (для інженерно-технічних працівників – до 3 місяців, а для працівників робочих професій – до 1 місяця). 5. До початку роботи адміністрація зобов’язана:
6. Працівники мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, письмово попередивши про це адміністрацію за два тижні. 7. При розірванні трудового договору за ініціативою працівника з поважних причин, передбачених чинним законодавством, адміністрація звільняє його в строк, обумовлений працівником у заяві на звільнення. 8. Строковий трудовий договір може бути розірваний на прохання працівника достроково у разі хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню ним роботи за трудовим договором, а також у випадках порушення адміністрацією законодавства про працю, колективного або трудового договору та з інших поважних причин, передбачених чинним законодавством. 9. Розірвання трудового договору з працівником за ініціативою адміністрації здійснюється з урахуванням вимог КЗпП. 10. Припинення трудового договору оформляється наказом директора підприємства, і працівник, що звільняється, повинен бути ознайомлений із цим наказом під підпис. 11. Адміністрація підприємства в день звільнення видає працівникові трудову книжку і проводить з ним остаточний розрахунок. III. Основні обов’язки і права працівників 1. Працівники підприємства зобов’язані:
2. Обов’язки, що виконуються працівниками, визначаються посадовими інструкціями. 3. Працівники мають право:
IV. Основні обов’язки адміністрації 1. Адміністрація зобов’язана:
V. Робочий час і його використання 1. Для працівників підприємства встановлюється 40-годинний робочий тиждень із двома вихідними днями – суботою і неділею. 2. Час початку і закінчення роботи, перерва для відпочинку та обіду встановлюються такі:
3. У передсвяткові дні тривалість робочого часу зменшується на одну годину. 4. Працівникам підприємства надаються щорічні і додаткові відпустки згідно із чинним законодавством України. На прохання працівника щорічна відпустка може бути поділена на частини, але з урахуванням того, що основна безперервна її частина не може бути менше 14 календарних днів. 5. За рішенням адміністрації підприємства працівники можуть бути за їх згодою відкликані із щорічної відпустки у зв’язку з виробничою необхідністю та в інших випадках, передбачених законодавством України. 6. Щорічна відпустка може бути перенесена на інший період як за ініціативою адміністрації підприємства, так і на вимогу працівника згідно із чинним законодавством. У разі перенесення щорічної відпустки новий строк її надання встановлюється за погодженням між працівником і адміністрацією. 7. За сімейними обставинами та з інших причин може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на період, погоджений між працівником і адміністрацією, але не більше 15 календарних днів протягом року. VI. Заохочення за успіхи в роботі 1. За зразкове виконання трудових обов’язків, добросовісне ставлення до роботи і досягнуті успіхи працівники підприємства можуть бути заохочені: подякою; грошовою премією; цінним подарунком; підвищенням посадового окладу; просуванням по службі. 2. Заохочення оголошуються наказом директора підприємства, доводяться до відома працівника і всього колективу і заносяться в трудову книжку згідно з існуючими вимогами. VII. Стягнення за порушення трудової дисципліни 1. Дисциплінарні стягнення застосовуються до працівників підприємства за порушення трудової дисципліни, Правил, невиконання або неналежне виконання покладених на них трудових обов’язків, перевищення службових повноважень. 2. За кожне порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосоване тільки одне дисциплінарне стягнення:
3. До застосування дисциплінарного стягнення адміністрація підприємства зобов’язана зажадати від порушника трудової дисципліни письмове пояснення. Відмова працівника дати пояснення не може бути перешкодою для застосування стягнення. У разі отримання такої відмови від працівника складається відповідний акт за підписом трьох осіб. 4. Стягнення оформляється наказом директора підприємства. Працівникові повідомляють про накладення стягнення під підпис. Стягнення до трудової книжки не заноситься. 5. Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення до працівника не застосовувалися нові стягнення, то накладене стягнення анулюється. 6. Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як добросовісний працівник, стягнення може бути зняте до закінчення року. 7. Упродовж строку дії дисциплінарного стягнення заохочення, передбачені Правилами, до працівника не застосовуються. <...> |
Выводы
Правила – один из обязательных документов, который должен быть у каждого работодателя. Важность этого документа трудно переоценить, ведь именно в нем устанавливается режим работы наемных работников. Без Правил работодателю будет трудно применять к нерадивым работникам наказания, предусмотренные трудовым законодательством. В то же время отсутствие Правил на предприятии может быть расценено контролирующими органами как нарушение трудового законодательства, за которое полагается штраф.
Комментарии к материалу
Отсортировано: по времени по популярности
Всего комментариев 1