Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як ФОПові стати платником єдиного податку

17.05.2019 728 0 0

Спрощену систему оподаткування може обрати будь-яка фізична особа – підприємець (далі – ФОП). Але лише в тому випадку, якщо виконає низку вимог. На що слід звертати увагу ФОПам, щоб стати платниками єдиного податку?

1–3 групи

Щоб стати платником єдиного податку 1–3 групи, ФОПи, які дотримуються вимог для конкретної групи, мають подати податківцям за місцем своєї реєстрації не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (пп.пп. 298.1.1–298.1.4 Податкового кодексу України, далі – ПКУ):

заяву про застосування спрощеної системи оподаткування;
розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.
Тобто стати платником єдиного податку 1–3 групи ФОП може з початку будь-якого кварталу.

Якщо ФОП стає платником єдиного податку 3-ї групи й обирає ставку зі сплатою податку на додану вартість (далі – ПДВ) (тобто розмір ставки становить 3% від доходу, а ставка без ПДВ – 5% від доходу), то він має також зареєструватися платником ПДВ. Для цього потрібно разом із подачею документів на реєстрацію платником єдиного податку подати заяву на реєстрацію платником ПДВ.

ФОПи, які стають єдинниками 1-ї та 2-ї груп, повинні звітувати один раз на рік, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. 296.2 ПКУ). А податок сплачують авансовим внеском не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Його можна сплатити одразу до кінця поточного звітного року. Сплата здійснюється за місцем податкової адреси.

Розмір податку для ФОПа 1-ї групи не може бути більшим за 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (у 2019 році – не більше ніж 192,10 грн на місяць), а для ФОПа 2-ї групи – 20% від розміру мінзарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2019 році – 834,60 грн на місяць). Конкретний розмір податку ФОП 1-ї та 2-ї груп має з’ясувати у свого органу місцевого самоврядування, що встановлює розмір податку на відповідний рік залежно від видів діяльності, які провадить платник.

ФОПи – єдинники 3-ї групи звітують щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (п.п. 294.1, 296.3 ПКУ). Єдиний податок сплачують (як за ставкою з ПДВ – 3%, так і за ставкою без ПДВ – 5%) упродовж 10 календарних днів після останнього дня подання декларації за звітний квартал (п. 295.3 ПКУ).

4-ї групи

ФОПи, які є аграріями, дотримуються зазначених умов і хочуть стати платником єдиного податку 4-ї групи чи підтвердити свій статус платника на відповідний рік, мають подати не пізніше ніж 20 лютого поточного року відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку (пп. 298.8.1 ПКУ):

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ). У ній ФОП має нарахувати податок на основі нормативно-грошової оцінки земель, що йому належать або він використовує у своїй діяльності, і ставки податку, встановленого для конкретної категорії земель, зазначеної в п. 293.9 ПКУ;
додаток до такої декларації «Відомості (довідку) про наявність земельних ділянок». У ній необхідно перелічити всі землі, які використовує платник у своїй діяльності. Площа їх не може бути меншою за 2 га й більшою за 20 га.
Сплачувати податок ФОПи будуть щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки в такій пропорції (пп.пп. 295.9.2 та 295.9.8 ПКУ): у I і ІІ кварталі – по 10% від річної суми, у III кварталі – 50%, а в IV кварталі – 30%.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали