Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Адміністрування акцизного податку. Відповіді на питання

Телефонний сеанс «гаряча лінія» з Першим заступником начальника ДПІ

 

«Адміністрування акцизного податку» — тема чергового телефонного сеансу «гаряча лінія», що відбулася в ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві

З платниками податків та зборів району спілкувався Перший заступник начальника ДПІ Олексій Кобєлєв.

До Вашої уваги деякі запитання-відповіді, що обговорювались під час телефонного сеансу:

 

1. Який порядок декларування акцизного податку?

Відповідь: Законом України від 24.12.2015 року  № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" передбачено, зокрема запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної як обов'язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Відповідно до цієї норми до платників акцизного податку, які здійснюють реалізацію пального, крім виробників, імпортерів та суб’єктів роздрібної торгівлі пальним,  віднесено осіб, які реалізують пальне (підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПКУ).

Відповідно до п.1 розділу ІІ Закону № 909 норми (щодо доповнення ПКУ статтями 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирають чинності з 1 березня 2016 року.

Отже, для платників, визначених підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПКУ, – осіб, які реалізують пальне, – першим звітним (податковим) періодом буде березень 2016 року.

Таким чином, зазначені платники акцизного податку будуть зобов’язані, після затвердження Порядку ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, зареєструватися платником акцизного податку та до 20 квітня 2016 року подати декларацію з акцизного податку за звітний (податковий) період – березень 2016 року за формами, встановленими Міністерством фінансів України.

Порядок ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, Порядок електронного адміністрування реалізації пального та відповідні зміни до форм декларації з акцизного податку наразі розробляються та найближчим часом будуть оприлюднені на веб-порталах ДФС та Міністерства фінансів України.

До запровадження нових форм звітності виробники, імпортери та особи – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зокрема пального, та відповідно до підпунктів 212.1.1, 212.1.2, 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПКУ є платниками акцизного податку, подають декларацію з акцизного податку за звітні (податкові) періоди 2016 року за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року №14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку".

 

2. Як обчислюється акцизний податок з товарів на які встановлені ставки в іноземній валюті?

Відповідь: Відповідно до пункту 217.3 статті 217 Податкового кодексу України (Кодекс) податок з товарів (продукції), вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачується у національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.

Податок з товарів (продукції), реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачується у національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на двадцятий день місяця, що передує кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом звітного кварталу.

Згідно з пунктом 218.2 статті 218 Кодексу податок із підакцизних товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, обчислюється у національній валюті за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 39¹ прим. 1 Кодексу, тобто застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діє на 0 годин дня подання митної декларації, а у разі, якщо митна декларація не подається, - дня визначення податкових зобов’язань.

 

3. Чи обов’язково виробник або імпортер повинен подавати декларацію про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, якщо діяльність з виробництва або імпорту тимчасово не здійснюється?

Відповідь: Згідно з пунктом 220.1 статті 220 Кодексу встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін.

Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) подається виробником або імпортером підакцизних товарів (продукції) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, не пізніше ніж 10 та 25 числа місяця (пункт  220.4 статті  220  Кодексу).

Форму Декларації, порядок її складання та подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.03.2015 року № 359, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.04.2015 року за № 413/26858.

При цьому пунктом 220.7 статті 220 Кодексу визначено, зокрема, що встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у Декларації товари (продукцію) діють до їх зміни у порядку, встановленому Кодексом.

У разі потреби у зміні будь-яких відомостей, що містяться у Декларації, поданій їх виробником або імпортером центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виробник або імпортер повинен подати  таким  органам нову Декларацію (пункт 220.8  статті  220  Кодексу).

Разом з тим, зміна таких відомостей, що містяться у Декларації, поданій виробником або імпортером, може здійснюватися не частіше двох разів на місяць (пункт 220.9 статті 220 Кодексу).

Отже, виробник або імпортер не зобов’язаний подавати Декларацію, якщо діяльність з виробництва або імпорту тимчасово не здійснюється, оскільки установлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у Декларації товари (продукцію) діють до їх зміни. У разі потреби у зміні будь-яких відомостей, що містяться у Декларації, поданій виробником або імпортером центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виробник або імпортер повинен подати нову Декларацію.

 

4. Як оподатковуються акцизним податком операції з реалізації виноматеріалів підприємством первинного виноробства?

Відповідь: Перелік операцій з підакцизними товарами, які є об’єктами оподаткування акцизним податком, визначені пунктом 213.1 статті 213 Кодексу. Зокрема об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (підпункт 213.1.1).

Згідно з підпунктом 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу операції з реалізації підакцизних товарів (продукції), крім нафтопродуктів, вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції), звільняються від оподаткування акцизним податком.

Відповідно до пункту 225.9 статті 225 Кодексу виноматеріали, що реалізуються підприємствам вторинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції, не оподатковуються. В інших випадках реалізація виноматеріалів оподатковується за ставками акцизного податку на виноробну продукцію, встановленими підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

 

5. Які нові ставки акцизу на пиво і сигарети, що діють в Україні з 1 січня, та на алкоголь, які  вступають в силу з 1 березня?

Відповідь: Акциз на сигарети з 1 січня 2016  року виріс в Україні на 40% - до
318,26 гривень  за 1000 штук без підвищення адвалорної ставки, на пиво – в два рази, до 2,48 гривень/ літр, акцизи на лікеро-горільчані вироби з
1 березня підвищаться на 50% - до105,8 гривень / літр 100% спирту.

Акцизна ставка на сухі вина зберігаються на рівні 0,01 гривень/ літр, на кріплені вина і вермути з 1 березня підвищується в два
рази – до 7,16 гривень/ літр, ігристі вина – в два рази, до 10,4 гривень/ літр, слабоалкогольні напої  - на 300 %, до 211,59 гривень/ літр.

Мінімальне акцизне зобов’язання по сплаті акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру збільшено до 425,75 гривень/ тис. штук.

Вищезазначені зміни внесені Законом України від 24.12.2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін в Податковий кодекс та деякі законодавчі акти України про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році».

 

6. Чи потрібно в зв’язку з введенням в дію нових ставок акцизного податку переклеювати акцизні марки на алкогольні напої та тютюнові вироби, що перебувають в обігу?

Відповідь: Відповідно пункту 226.9 статті 226 Кодексу та до пункту 20 вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, вважаються немаркованими алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності  продукції та місткості тари.

Отже, алкогольні напої, вироблені до введення нових ставок акцизного податку та марковані акцизними марками, на яких суму акцизного податку за одиницю маркованої продукції зазначено відповідно до ставок акцизного податку, що діяли до введення нових ставок акцизного податку, перебувають в обігу до повної реалізації у межах строку придатності до споживання.

 

7. Які нові штрафні санкції з акцизного податку?

Відповідь: З 01.03.2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального (статті 232 та 231 Податкового кодексу України (Кодексу)),

Для нової системи з  1 березня 2016 року діятиме перехідний період, з 1 квітня 2016 року акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонуватимуть повноцінно.

У зв’язку з запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального законодавством передбачено штрафні санкції (стаття 120.2 Кодексу):

за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 % суми акцизного податку;

за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, 50 відсотків суми акцизного податку.

Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до1 квітня 2016 року.

Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу). Здійснення суб’єктом господарювання операцій з реалізації пального без їх реєстрації платниками акцизного податку тягне накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (пункт 117.3 статті 117 Кодексу).

 

ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві 

 

 

На питання платників щодо декларування доходів відповідає заступник начальника ДПІ Світлана Чубка

 

Тема декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році, стала приводом проведення чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» в Державній податковій інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Платники податків мали можливість отримати фахові відповіді на питання, що їх цікавили.

В телефонному режимі із громадянами розмовляла заступник начальника податкового відомства Світлана Чубка.

До Вашої уваги основні запитання та відповіді до них:

 

1. Чи можна подати декларацію засобами електронного зв’язку?

Відповідь: За допомогою сервісу «Декларування он-лайн» платники подають податкову декларацію до контролюючого органу засобами електронного зв’язку через Інформаційний портал ДФС.

Для цього платнику необхідно:

1. Отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС;

2. Завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – „Програмний комплекс користувача ЦСК”. Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача.

3. Авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.

 

2. Де можна ознайомитися з інструкцією по заповненню декларації про майновий стан і доходи?

Ознайомитись з новою формою декларації про майновий стан і доходи затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859 та інструкцією по її заповненню можна на веб-порталі ДФС України (http:// sfs.gov.ua)

 

3. Які громадяни мають право на одержання податковою знижки за користування іпотечним житловим кредитуванням?

Відповідь: Відповідно до норм Податкового кодексу України громадяни, які зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи  за наслідками 2015 року, подають таку  декларацію до 1 травня 2016 року. При цьому, при реалізації платниками податку права на податкову знижку строк подання декларації до 31 грудня 2016 року (при відсутності обов’язку подання такої декларації).

До податкової інспекції можуть завітати громадяни, які мають на меті повернути собі у вигляді податкової знижки частину коштів, пов’язаних із певними видами витрат.

Платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику у національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом національного банку України, що діє на день сплати таких процентів.

Таке право виникає у разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема, згідно з позначкою у паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Право на включення до податкової знижки суми надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років.

 

4. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо фізична особа отримала спадок від батьків?

Відповідь: Вартість успадкованого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Отже, обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається.

Нагадаємо, нормами підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

 

5. Які документи можна подати для підтвердження понесених витрат, щоб отримати податкову знижку?

Відповідь: До податкової знижки включаються витрати здійснені протягом звітного податкового року платником які, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: 

- квитанціями;

- платіжними дорученнями;

- фіскальними або товарними чеками;

- прибутковими касовими ордерами;

- меморіальними ордерами тощо;

Крім того, понесені витрати підтверджується копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

 

6. Чи має право фізична особа подати уточнюючу декларацію для реалізації свого права на податкову знижку, якщо було виявлено документально підтверджені суми, що не враховані при поданні декларації?

Відповідь:Якщо були виявлені документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні річної податкової декларації, для реалізації свого права на податкову знижку платник податку може подати уточнюючу декларацію до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.

 

7. Чи має право на податкову знижку фізична особа, яка сплачує за своє навчання самостійно?

Відповідь: Згідно із нормами Податкового кодексу України серед переліку витрат, які дозволені до включення до податкової знижки включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу України, в розрахунку на особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

 

8. За якими контактами мешканці Печерського району можуть отримати консультацію щодо декларування доходів?

Відповідь: Платники Печерського району зможуть отримати консультації щодо заповнення декларацій про доходи, отримані у 2015 році, подати декларації (надіслати поштою), в тому числі з метою реалізації права на податкову знижку в Центр обслуговування платників, що знаходиться за адресою: вул. Лєскова, 4, телефон консультанта-модератора: 201-89-04.

 

ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали