Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Замена поставщика электроэнергии: какие особенности корректировки НДС

20.12.2019 382 0 0

При осуществлении операции по поставке электрической энергии первоначальный поставщик обязан определить налоговые обязательства по НДС по кассовому методу - на дату зачисления оплаты за электроэнергию. Причем первоначальный поставщик составляет на покупателя (потребителя) налоговую накладную и регистрирует ее в ЕРНН


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 13.12.2019 р. № 1887/ІПК/04-36-04-01-16

Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Товариства щодо порядку коригування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ при зміні постачальника електричної енергії та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПКУ), повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. При цьому податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

Правила коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ визначено статтею 192 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Отже, у разі якщо постачальником товарів - платником ПДВ визначено податкові зобов'язання з ПДВ та надалі виникли обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг та/або відбулася зміна умов договору та/або був складений інший договір, у зв'язку з чим здійснюється повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, то постачальник має скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ.
Щодо дати складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, складеному при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН, включаючи строки такої реєстрації, аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.

Тобто у разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування складається на дату повернення попередньої оплати таким постачальником.

Щодо особливостей складання розрахунку коригування при зміні постачальника електричної енергії та перерахунку сум попередньої оплати новому постачальнику.

Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2019 року.

Під касовим методом для цілей оподаткування ПДВ згідно з розділом V ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Отже, платник податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, перелічених у пункті 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, визначає дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом.

Водночас слід зазначити, що згідно з пунктом 69 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 квітня 2019 року, податкові зобов'язання з ПДВ, що виникли у постачальника електричної енергії на дату отримання від покупця попередньої оплати за електричну енергію, фактичне постачання якої здійснюватиметься новим постачальником електричної енергії, у тому числі постачальником універсальних послуг, підлягали коригуванню на дату перерахування постачальником електричної енергії грошових коштів, отриманих від покупця як попередня оплата, новому постачальнику електричної енергії на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного та зареєстрованого в ЄРПН в загальному порядку, визначеному ПКУ.

Враховуючи викладене, первісний постачальник при здійсненні операції з постачання електричної енергії зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за касовим методом, а саме на дату зарахування покупцем (споживачем) коштів на його банківський рахунок (у касу) як оплату за електричну енергію або на дату отримання інших видів компенсацій вартості за електричну енергію та скласти на покупця (споживача) податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН в установлені ПКУ терміни.

Враховуючи те, що згідно із змістом звернення попередньо зараховані покупцем (споживачем) кошти на рахунок первісного постачальника за електричну енергію перераховуються первісним постачальником на рахунок нового постачальника, то відповідно до пункту 69 підрозділу 2 розділу XX ПКУ у період з 01.01.2019 до 01.04.2019 на дату такого перерахування первісний постачальник зобов'язаний був відкоригувати попередньо нараховані податкові зобов'язання з ПДВ., а покупець (споживач) відповідно податковий кредит з ПДВ, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного первісним постачальником та зареєстрованого в ЄРПН покупцем (споживачем).

При цьому новий постачальник на дату отримання від первісного постачальника коштів, попередньо зарахованих покупцем (споживачем) на рахунок первісного постачальника, за електричну енергію, зобов'язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на покупця (споживача). Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є для покупця (споживача) підставою на включення сум податку до складу податкового кредиту.

Щодо застосування пункту 69 підрозділу 2 розділу XX ПКУ після 01.04.2019.

Застосування норм пункту 69 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, починаючи з 01.04.2019 чинним законодавством не передбачено, а отже коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту за такими операціями, починаючи з зазначеної дати, здійснюється у загальновстановленому порядку відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ.

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

При цьому згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).

Комментарии к материалу

Лучшие материалы