Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Выплата денежных средств в пользу МФК: когда не облагается налогами

08.04.2019 364 0 0

Поскольку Международная финансовая корпорация (далее - МФК) в соответствии с Договором о создании Международной Финансовой Корпорации (Статьи Соглашения о создании МФК), который вступил в силу для Украины 18.10.1993 г., и Конвенции о привилегиях и иммунитетах специализированных учреждений ООН от 21.11.1947 г., к которой Украина присоединилась 13.04.1966 г., освобождается от уплаты всех прямых налогов, выплата в пользу МФК денежных средств по соответствующему договору о предоставлении этой международной финансовой организацией Украинской резиденту - налогоплательщику услуг по прое том, который осуществляется в рамках Договора, не подлежит обложению налогом на прибыль в Украине.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.03.2019 р. № 1254/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо оподаткування грошових коштів за послуги, які сплачуються на користь Міжнародної фінансової корпорації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у запиті, платник податків уклав договір про надання послуг (перелік послуг, спрямованих на вдосконалення системи корпоративного управління) за проектом з Міжнародною фінансовою корпорацією (далі - МФК).

Положеннями п. 3.2 ст. 3 Кодексу встановлено, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно із Законом України від 03 червня 1992 року № 2402-ХІІ «Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій» Україна стала членом МФК.

Відповідно до Договору про створення Міжнародної Фінансової Корпорації (Статті Угоди про створення МФК), який набув чинності для України 18.10.1993 (далі - Договір), Корпорація, її активи, майно, дохід, а також її операції та правочини, передбачені цим Договором, звільняються від усіх податків та від усіх митних зборів (розділ 9 ст. VI).

Крім того, відповідно до Конвенції про привілеї та імунітети спеціалізованих установ ООН від 21.11.1947, до якої Україна приєдналась 13.04.1966 (далі - Конвенція), її положення застосовуються стосовно МФК як спеціалізованої установи ООН з урахуванням положень, наведених у Додатку XIII 21) до Конвенції.

При цьому Конвенцією визначено, що спеціалізовані установи, їх активи, доходи та інша власність звільняються від усіх прямих податків; однак передбачається, що спеціалізовані установи не будуть вимагати звільнення від оподаткування податками, які є фактично лише оплатою комунального обслуговування (розділ 9 (а) ст. III).

Таким чином, оскільки МФК відповідно до Договору та Конвенції звільняється від сплати усіх прямих податків, виплата на користь МФК грошових коштів за відповідним договором про надання цією міжнародною фінансовою організацією українському резиденту - платнику податків послуг за проектом, який здійснюється в рамках Договору, не підлягає оподаткуванню податком на прибуток в Україні.

Водночас зазначаємо, що оскільки згідно з п.п. 133.2.1 п. 133.2 ст. 133 Кодексу до платників податку на прибуток з числа нерезидентів не належать установи та організації, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, а ст. 103 Кодексу визначає порядок застосування міжнародних договорів України про усунення подвійного оподаткування, то положення статей 141 та 103 Кодексу до виплат на користь установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, не застосовуються.

Однак звертаємо увагу, що кожен конкретний випадок стосовно кваліфікації та порядку оподаткування платежів, здійснених платником податку на користь нерезидента, зокрема, МФК, за договором про надання послуг має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних  господарських операцій та первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Водночас зауважимо, що як передбачено п.п. 16.1.6 п. 16.1 ст. 16 Кодексу, платники податків, які користуються визначеними законодавством податковими пільгами, подають щокварталу звіт про суми податкових пільг.

Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом -платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 30.6 ст. 30 Кодексу).

Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233, відповідно до п. 1 якого він є обов'язковим для виконання суб'єктами господарювання, які відповідно до Кодексу не сплачують податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг.

Пунктом 52.2 ст. 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы