Відпускні, допомогу по вагітності та пологах нараховано до 01.09.2015: чи слід здійснити донарахування ЄСВ?
03.11.2015 113 0 0
Чи необхідно здійснити донарахування до мінімальної (максимальної) величини бази нарахування ЄСВ, якщо відпускні, допомогу по вагітності та пологах нараховано до 01.09.2015?
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464).
Законом України від 17 вересня 2015 року № 704-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено з 01.09.2015 розмір мінімальної заробітної плати – 1378 грн. та розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1378 гривень.
Мінімальна величина бази нарахування єдиного внеску визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).
У разі, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника, за умови відпрацювання застрахованою особою повного календарного місяця (частини п’ята, шоста, одинадцята ст. 8 Закону № 2464).
Відповідно до частини третьої ст. 7 закону № 2464 нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.
Пунктом 4 частини першої ст. 1 Закону № 2464 визначено, що максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску є максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Згідно з абзацом п’ятим частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 базовим звітним періодом є календарний місяць.
Нарахування єдиного внеску працівнику, якому розраховується допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, відпускні за поточний і майбутній періоди, здійснюється окремо за кожний місяць. При цьому сплата єдиного внеску здійснюється з усієї суми нарахованих відпускних у місяці, в якому були здійснені нарахування.
Оскільки Закон № 704 набрав чинності з 20.09.2015, проте, встановлено з 01.09.2015 розмір мінімальної заробітної плати – 1378 грн., у роботодавця виникає обов’язок щодо нарахування єдиного внеску з мінімальної заробітної плати за основним місяцем роботи з 1378 грн. в тому числі і у разі, коли працівник працював неповний місяць (перебував на лікарняному, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у щорічній або додатковій відпустці).
Аналогічно проводиться перерахунок максимальної величини бази нарахування при розрахунку єдиного внеску на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, оплати відпускних, період яких більше одного місяця, та нарахування проводились до 01.09.2015.
Джерело: ЗІР, категорія 301.04.01
Додатково читайте У разі донарахування ЄСВ через зміну з 1 вересня мінзарплати й максимальної бази, штрафи не застосовуватимуться
Комментарии к материалу