Условия признания налогового кредита при применении карантинной НДС-льготы на лекарства
Суммы НДС, указанные в таких налоговых накладных, не могут быть включены покупателем в состав налогового кредита. Ведь налоговые накладные, которые были составлены в период действия льготы по операциям по поставке товаров из Перечня № 224 с применением ставки НДС 7% или 20%, являются составленными с нарушением (не соответствуют требованиям) положения п. 71 подраздела 2 р. XX НКУ.
При этом налоговая накладная может содержать в отдельных строках номенклатуру товаров, включенных в Перечень № 224 и по которым не должен был начисляться НДС, и номенклатуру товаров, подлежащих обложению НДС.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 03.06.2020 р. № 2297/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
- з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
- з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, яка прийнята на виконання саме пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі - Перелік № 224, Постанова № 271).
Щодо питання 1
Оскільки такий медичний виріб, як медична маска, включено до Переліку № 224, то його вартість повинна визначатися без ПДВ з дати запровадження пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, тобто починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину. Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того, кому здійснюється постачання таких товарів - закладам охорони здоров’я чи будь-яким іншим суб’єктам господарювання/кінцевим споживачам.
Щодо питання 2
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у цьому переліку довідково. Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
В той же час згідно з приміткою 2 до Переліку № 224 для цілей цього переліку:
- медичні вироби означають медичні вироби, активні медичні вироби у значенні, наведеному в Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 754 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3048);
Термін «засоби індивідуального захисту» вживається у значенні, наведеному в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), або Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046).
Приміткою 3 до Переліку № 224 передбачено, що для віднесення товарів, зазначених у розділі «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування на додану вартість, повинно бути:
- подано декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 754 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3048), Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216); або
- подано повідомлення Міністерства охорони здоров'я про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
Таким чином, від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються ті товари, назва яких відповідає назві товарів (медичних виробів, основних компонентів), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарських засобів, що включені до Переліку № 224, та за умови дотримання вимог, встановлених у примітках до Переліку № 224.
Якщо в Переліку № 224 міститься код певного товару згідно з УКТ ЗЕД, але назва такого товару не відповідає назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, наведеним у Переліку № 224, та/або такий товар не відповідає вимогам, встановленим у примітках 2 і 3 до Переліку № 224, то до операцій з постачання такого товару режим звільнення від оподаткування ПДВ, передбачений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, не застосовується.
Щодо питання З
Як зазначалося вище, режим звільнення від оподаткування ПДВ застосовується до операцій з постачання на митній території України:
- товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271, - з 17 березня 2020 року;
- всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271, - з 15 квітня 2020 року.
Щодо питання 4
Платникам податку, які в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ товарів, включених до Переліку № 224, здійснювали постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ, відображених у таких податкових накладних.
При проведенні такого коригування:
- платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224.
Якщо податкова накладна, складена з нарахуванням ПДВ, містить в окремих рядках номенклатуру товарів, які включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ, то у розрахунку коригування зі знаком «мінус» зазначаються показники лише тих рядків податкової накладної, у яких зазначено номенклатуру товарів, що містяться у Переліку № 224;
- платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
Щодо питання 5
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 ПКУ, згідно з пунктом 198.3 якої податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з ЄРПН (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).
Оскільки податкові накладні, які були складені в періоді дії пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, із застосуванням ставки ПДВ 7 або 20 відсотків, є такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, то суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені покупцем до складу податкового кредиту.
У разі, якщо податкова накладна, складена з нарахуванням ПДВ, містить в окремих рядках номенклатуру товарів, які включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ, то право на податковий кредит за такою податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, виникає у покупця лише за тими товарами, за якими ПДВ нараховано правомірно.
Суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, що були нараховані за товарами, операції з постачання яких згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ, не можуть бути віднесені покупцем до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу