Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Считается ли удержание банком эквайринговых комиссий взаимозачетом?

26.05.2021 643 0 0

Удержанные банком эквайринговые комиссии не подпадают под понятие бартерных (товарообменных) операций и потому Предприятие имеет право находиться на упрощенной системе налогообложения.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 15.04.21 р. N 1553/ІПК/20-40-18-05-10

Головне управління ДПС у Харківській області розглянуло звернення Підприємства з питань визначення доходу платника єдиного податку третьої групи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Підприємство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи та здійснює розрахунки за надані послуги у безготівковій формі з використанням платіжних карток. На рахунок Підприємства кошти надходять за вирахуванням комісійної винагороди банка.

Підприємство запитує щодо необхідності віднесення до доходу еквайрингової комісії, що утримана банком при зарахуванні виручки, отриманої за допомогою платіжного терміналу. Крім того, запитує, чи вважається утримання банком еквайрингових комісій взаємозаліком та чи матиме Підприємство право на застосування спрощеної системи оподаткування за таких умов.

Щодо віднесення до доходу еквайрингової комісії.

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).

Згідно з п. 292.6 ст. 292 ПКУ Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п. 291.6 ст. 291 ПКУ Кодексу платники єдиного податку третьої групи повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 ПКУ Кодексу юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ст. 44 ПКУ Кодексу.

Отже, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) використовується платіжний термінал, то доходом юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи є сума, що надійшла на рахунок у банку (з урахуванням комісії, утриманої банком).

Щодо еквайрингових комісій, утриманих банком.

Згідно з п. 1.8 та п. 1.9 ст. 1. розд. I Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 5 квітня 2001 року N 2346-III (далі - Закон N 2346) еквайрингова установа (еквайр) - це юридична особа, яка здійснює еквайринг, а саме здійснює послуги технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.

Відповідно до п. 1.321 ст. 1. розд. I Закону N 2346 платіжний термінал вважається електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу.

Пунктом 4.1. ст. 4 розд. I Закону N 2346 зазначено, що для проведення переказу можуть використовуватися кошти як у готівковій, так і в безготівковій формі.

Види безготівкових розрахунків визначаються законами та прийнятими на їх основі нормативно-правовими актами Національного банку України.

Згідно із п. 12. розд. 1 Постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 639 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах" банки, які беруть участь у здійсненні операцій за гарантіями/контргарантіями, утримують комісійну винагороду та відшкодування витрат відповідно до умов гарантії/контргарантії та/або на підставі договору про надання гарантії/контргарантії або іншого відповідного договору, у якому передбачені умови утримання комісійної винагороди та відшкодування витрат. Резидент сплачує банку-резиденту комісійну винагороду лише в національній валюті.

Відповідно до пп. 14.1.10 п. 14.1 ст. 14 Кодексу бартерна (товарообмінна) операція - це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.

Отже, утримані банком еквайрингові комісії не підпадають під поняття бартерна (товарообмінна) операція і тому Підприємство має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Додатково повідомляємо, що пп. 528 підрозд. 10 розд. XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст. ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы