Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Применять ли РРО при оплате товаров в Интернете

26.02.2020 350 0 0

Квитанция, полученная при осуществлении расчета с помощью банковской карты, не является расчетным документом в понимании Закона № 265 и не подтверждает факт продажи товара, а лишь подтверждает инициирования перевода средств со счета держателя банковской карты


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 28.11.19 р. № 57-0007/62082

Національний банк України розглянув звернення Державної податкової служби України щодо вжиття заходів для усунення порушень, що виникають у суб’єктів господарювання під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів (далі – ЕПЗ), і повідомляє.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк є центральним банком держави, особливим органом управління, який координує діяльність банківської системи в цілому. Функції Національного банку України, визначені статтями 6 та 7 Закону України «Про Національний банк України», не передбачають здійснення контролю та вжиття заходів для усунення порушень, що виникають у суб’єктів господарювання під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням ЕПЗ.

Додатково повідомляємо.

1. Банк має право здійснювати емісію електронних платіжних засобів та/або еквайринг на підставі внутрішньобанківських правил, розроблених відповідно до законодавства України, правил платіжних систем. Внутрішньобанківські правила затверджує орган управління банку, уповноважений на це згідно зі статутом (розділ I Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням1 (далі – Положення № 705).
----------------------------------------------------------
1 Затвердженого постановою Правління Національного банк України від 05.11.14 р. № 705 <...>.

Торговець має право приймати до оплати ЕПЗ певної платіжної системи на підставі договору з еквайром. Еквайр в договорі з торговцем зобов’язаний зазначити, зокрема, порядок і терміни розрахунків еквайра з торговцем та порядок оформлення документів за операціями з використанням ЕПЗ. Еквайр зобов’язаний забезпечити технологічне, інформаційне обслуговування торговців і проведення розрахунків з ними за операції, які здійснені між торговцями та користувачами з використанням ЕПЗ, на підставі договору (розділ V Положення № 705).

Отже, якщо товар/послуга придбавається за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.

2. ЕПЗ є інструментом доступу до рахунка, який використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку, зокрема, для оплати вартості товарів і послуг (пункт 1.4 статті 1 та стаття 21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі – Закон про платіжні системи).

Ініціювання переказу за допомогою ЕПЗ має оформлюватися відповідними документами за операціями із застосуванням ЕПЗ (квитанція платіжного термінала). Документ за операцією із застосуванням ЕПЗ – це документ, що підтверджує виконання операції із використанням ЕПЗ, на підставі якого формуються відповідні документи на переказ чи зараховуються кошти на рахунки (пункт 1.5 статті 1 та стаття 25 Закону про платіжні системи).

Тобто квитанція платіжного термінала лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунка держателя ЕПЗ, а не факт продажу товару (отримання послуг).

З огляду на зазначене, у разі використання ЕПЗ для оплати вартості товарів квитанція платіжного термінала не є розрахунковим документом у розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України «Про захист прав споживачів».

Заступник директора Департаменту 

платіжних систем та інноваційного 

розвитку – начальник управління

роздрібних платежів

О. ВАСИЛЄВА
 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы