Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

При каких условиях задолженность будет считаться безнадежной в связи с отсутствием имущества у должника?

15.08.2019 620 0 0

Согласно пп. «є» пп. 14.1.11 Налогового кодекса (далее – НК), для целей налогового учета безнадежной считается просроченная задолженность физического или юридического лица, которая не погашена вследствие недостаточности его имущества. Но только при условии, что действия по принудительному взысканию имущества должника не привели к полному погашению задолженности. 

Напомним, что при списании такой безнадежной задолженности в бухучете плательщик налога на прибыль, который обязан корректировать финрезультат на разницы, предусмотренные разд. III НК, имеет право уменьшить финрезультат отчетного периода на сумму такой задолженности (абзац третий пп. 139.2.2 НК). 

При этом в Индивидуальной налоговой консультации от 02.07.19 г. № 3026/6/99-99-15-02-02-15/ІПК специалисты ГФС обращают внимание на следующие моменты:

  • факт отсутствия имущества у должника, а также то, что мероприятия по розыску такого имущества оказались безрезультатными, должны подтверждаться постановлением госисполнителя о возврате исполнительного документа;
  • если постановлением о возврате исполнительного документа установлен срок повторного предъявления для исполнения такого документа (т. е. исполнительное производство по делу не закрыто), то задолженность не будет считаться безнадежной согласно пп. «є» пп. 14.1.11 НК;
  • если задолженность не будет соответствовать критериям безнадежности из пп. «є» пп. 14.1.11 НК, но в то же время будет отвечать другим критериям безнадежности, приведенным в пп. 14.1.11 НК (например, истечение срока исковой давности), то она будет считаться безнадежной.

О проблемных моментах, связанных с отнесением задолженности к безнадежной в рассмотренной ситуации, вы можете прочитать в Когда не взысканная через исполнителя задолженность становится безнадежной


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 02.07.2019 р. № 3026/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула лист  Товариства з обмеженою відповідальністю «______________» щодо визнання дебіторської заборгованості «безнадійною» у правонаступника реорганізованої юридичної особи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу визначено п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

До безнадійної заборгованості віднесено заборгованість, що відповідає, зокрема, такій ознаці:

«є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості».

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) регулює Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404).

Пунктами 2 та 6 частини першої ст. З Закону № 1404 встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема:

  • ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;
  • постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 2 частини першої ст. 37 Закону № 1404 виконавчий документ повертається стягувану, якщо, зокрема, у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.

Про повернення стягувану виконавчого документа та авансового внеску виконавець виносить постанову (частина четверта ст. 37 Закону № 1404).

Таким чином, у разі відсутності майна у боржника - юридичної особи для повного погашення заборгованості визнання такої заборгованості безнадійною згідно з п.п. «є» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу можливе за умови, що здійснені виконавцем відповідно до Закону № 1404 заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними, а інше майно у боржника -відсутнє, що підтверджується постановою державного виконавця про повернення виконавчого документа у порядку і на умовах, визначених Законом № 1404.

Крім того, заборгованість визнаватиметься безнадійною за умови відповідності такої заборгованості одній з ознак, наведених у п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

У разі, якщо постановою про повернення виконавчого документа встановлено термін повторного пред’явлення для виконання виконавчого документу, тобто виконавче провадження по справі не закрито, дії щодо примусового стягнення майна боржника тривають, то відсутні підстави для визнання такого боргу безнадійним згідно з п.п. «є» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы