Поступление средств от ОАО «Укрпочта» или через электронные платежные средства: это расчетная операция?
Поступление средств на расчетный счет предпринимателя с расчетного счета ОАО «Укрпочта», которые происходят в соответствии с заключенным договором посредством банковской он-лайн системы платежей, не является расчетной операцией в понимании Закона № 265. Обращаем внимание, при этом средства будут поступать не от покупателей, а с расчетного счета ОАО «Укрпочта».
Оплата товаров покупателями и использование ими электронных платежных средств, систем перевода средств и т. д., в том числе посредством сети Интернет, является расчетной операцией в понимании Закона № 265.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 22.03.2021 р. № 1090/ІПК/20-40-07-10-19
Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС області) розглянуло запит фізичної особи - підприємця на отримання індивідуальної податкової консультації щодо роз'яснення норм застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), з урахуванням фактично викладених обставин та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє таке.
Згідно із зверненням, підприємець здійснює діяльність з реалізації товару зі складу з розрахунками в безготівковій формі.
З урахуванням викладеного, підприємець просить надати роз'яснення з наступних питань:
Чи є розрахунковою операцією у розумінні Закону України від 06.07.95 N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надходження коштів від покупців на розрахунковий рахунок підприємця з розрахункового рахунку ПАТ "Укрпошта";
Чи є розрахунковою операцією у розумінні зазначеного Закону надходження коштів від покупців на розрахунковий рахунок підприємця з розрахункового рахунку такого покупця, відкритого до платіжної картки, у разі використання систем дистанційного банківського обслуговування (Приват-24, Raiffeisen Online).
Враховуючи те, що у зверненні відсутня достатня інформація для надання вичерпної відповіді по суті порушених питань, а саме: не наведено фактичний вид діяльності, вид товару, який реалізується, також, незрозуміло, про які саме безготівкові кошти йдеться мова тощо, надаємо відповідь, виходячи із загальних вимог чинного законодавства.
Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження, обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пп. 14.1.172 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
При цьому наголошуємо, що контролюючий орган надає відповідь на звернення (листи, запити) платників податків відповідно до вимог чинного законодавства на дату отримання звернення.
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265). Дія цього закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до ст. 2 Закону N 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Статтею 3 Закону N 265 визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Звертаємо увагу, що згідно з роз'ясненням НБУ (лист від 28.11.2019 N 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою електронного платіжного засобу (далі - ЕПЗ), не є розрахунковим документом, у розумінні Закону N 265 та не підтверджує факту продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, якщо товар або послуга придбавається за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ (як зазначено у відповіді на питання 1). При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
Таким чином, розрахункові операції із застосуванням ЕПЗ, не супроводжуються розрахунковими документами встановленої форми та змісту, що підтверджують факт продажу товарів чи/або надання послуг, на відміну від виписок банківських установ про здійснення платежів через он-лайн систему банківських платежів.
Цю позицію ДПС підтвердив і НБУ, листом від 24.04.2020 N 57-0009/20338, де зазначив, що тільки операції здійснені шляхом переказу коштів з рахунку платника на рахунок отримувача, без використання електронного платіжного засобу, не належать до розрахункових операцій в розумінні Закону N 265.
При цьому суб'єкт господарювання має провести через РРО розрахункову операцію на підставі виписки фінансової установи, і надіслати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми на повну суму покупки, разом із замовленим товаром.
У разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), РРО може не застосовуватись.
З урахуванням викладеного та заданих питань повідомляємо.
1. Так, надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємця з розрахункового рахунку ПАТ "Укрпошта", які відбуваються відповідно укладеного договору за допомогою банківської он-лайн системи платежів, не є розрахунковими операціями в розумінні Закону № 265. Звертаємо увагу, при цьому кошти будуть надходити не від покупців, а з розрахункового рахунку ПАТ "Укрпошта".
2. Оплата товарів покупцями та використання ними електронних платіжних засобів, систем переказу коштів і т. д., у тому числі за допомогою мережі Інтернет, є розрахунковою операцією в розумінні Закону № 265.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу