Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

О применении Закона о декомунизации

Редакция

08.12.2016 5123 0 0

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 08.11.2016 р. № 38779/31702-0-33-16/8

Щодо деяких питань, пов'язаних з застосуванням норм Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки"

Міністерством юстиції України розглянуто лист [...] щодо деяких питань, пов'язаних з застосуванням норм Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", та в межах компетенції повідомляється.

Закон України від 09.04.2015 р. N 317-VIII "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" набрав чинності 21.05.2015 р.

Слід зазначити, що питання, пов'язані з приведенням раніше присвоєних об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій у відповідність з вимогами Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (далі - Закон України), регулюються Законом України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (п. 15 ч. 2 ст. 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України).

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" юридичним особам приватної форми власності та об'єктам права власності, які за ними закріплені, імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються їх власниками з дотриманням підстав та умов, передбачених ст. 3 цього Закону.

Водночас Законом України юридичним особам, політичним партіям, іншим об'єднанням громадян надавався місячний термін для приведення своїх установчих документів, найменування та/або символіки у відповідність із вимогами цього Закону (абзац перший ч. 3 ст. 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України).

Крім того, Законом України встановлюється, що особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом (ст. 6) та кримінальну відповідальність за виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів (п. 1 ч. 2 ст. 7 "Прикінцеві та перехідні положення").

Також інформуємо, що згідно з п. 1, абзацом третім пп. 2 п. 3 Положення про Український інститут національної пам'яті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 р. N 684, Український інститут національної пам'яті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури і який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам'яті Українського народу. Основними завданнями Інституту, серед іншого, є подання Міністрові культури пропозицій щодо формування державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті Українського народу та національної свідомості громадян з урахуванням багатонаціонального складу населення та регіональних відмінностей України, зокрема щодо відновлення національної пам'яті Українського народу, недопущення використання символів тоталітарних режимів.

Також зазначаємо, що Український інститут національної пам'яті на своєму офіційному сайті представив методичний збірник матеріалів, рекомендацій і документів щодо виконання вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", у якому разом із роз'ясненнями положень законодавства з декомунізації, рекомендаціями фахівців Українського інституту національної пам'яті подано перелік прізвищ (псевдонімів) осіб і назв комуністичного тоталітарного режиму, що підпадають під дію Закону України, тексти законів, інформаційні матеріали щодо символіки комуністичного тоталітаризму, окремих радянських назв.

Щодо сфери державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) повідомляємо.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації прав, врегульовано Законом України від 01.07.2004 р. N 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (із змінами) (далі - Закон).

Згідно зі ст. 2 Закону державна реєстрація прав - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).

Частиною першою ст. 26 Закону встановлено, що у разі зміни ідентифікаційних даних суб'єкта права, відомостей про об'єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого правонабувача, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав.

Подання та отримання документів за заявою про внесення змін до записів Державного реєстру прав здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав.

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону державної реєстрації прав, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. N 1127 (зі змінами).

Процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначає Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. N 1141, відповідно до п. 40 якого у разі внесення змін у зв'язку із зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, державний реєстратор вносить до відповідного запису Державного реєстру прав відомості, зокрема щодо: підстав для зміни відомостей: назва документа; дата видачі документа; номер документа; ким виданий (оформлений) документ; додаткові відомості про документ.

Згідно з пп. 1 п. 11 зазначеного вище Порядку ідентифікаційними даними для юридичної особи (резидента та нерезидента) є найменування юридичної особи та податковий номер.

Разом з тим зазначаємо, що листи Міністерства юстиції України не встановлюють норм права, а мають інформаційний характер.

Перший заступник Міністра

Н. Севостьянова

 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы