О налогообложении доходов граждан от продажи собственной продукции животноводства
Казалось бы, что с закупкой сельхозпродукции у населения уже все решено, но в редакцию все равно поступают обращения и вопросы, свидетельствующие о том, что ревизоры ГФС на местах постоянно выдумывают новые способы применения штрафов в случаях, когда по нормам Налогового кодекса (далее – НК) такие штрафы вообще не налагаются.
Мы обратились в Государственную фискальную службу Украины с просьбой предоставить разъяснение относительно налогообложения налоговыми агентами доходов граждан от продажи собственной продукции животноводства.
Речь идет о требовании к предприятию, которое закупило у физлица продукцию животноводства на сумму, больше чем 50 минимальных зарплат, выполнить функции налогового агента не только в части представления формы № 1ДФ, а и относительно содержания и перечисления НДФЛ и военного сбора из суммы дохода, который превышает указанный размер с начала года.
Ответ ГФС базируется на нормах НК и является однозначным: в случае закупки у населения продукции животноводства субъект хозяйствования выполняет функции налогового агента в части отражения начисления (выплаты) дохода в налоговом расчете по форме № 1ДФ, утвержденной приказом Минюста от 13.01.15 г. № 4.
С этой позицией мы вполне согласны.
Державна фіскальна служба України
лист
від 27.06.19 р. № 29253/6/99-99-13-02-03-15
Державна фіскальна служба України, керуючись Законом України від 2 жовтня 1992 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», розглянула звернення ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 29.05.19 р. № 1036/0014ВБК (вх. ДФС № 20274/6 від 30.05.17 р.) щодо застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому цього підпункту, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому пп. 165.1.24 п. 165.1 ст.165 ПКУ.
При продажу власної продукції тваринництва груп 1–5, 15, 16 та 41 УКТЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.
У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ розмір, фізична особа зобов’язана надати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Отже, у разі виплати юридичною особою – податковим агентом доходу фізичним особам від продажу власної продукції тваринництва податок на доходи фізичних осіб за місцем виплати доходу не утримується.
Також відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
При цьому якщо згідно з нормами розділу IV ПКУ окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку (пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).
Водночас податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV ПКУ.
Згідно з пп. «б» п. 176.2 ст.176 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Враховуючи наведене, під час нарахування (виплати) доходів фізичним особам від продажу власної продукції тваринництва, суб’єкт господарювання виступає податковим агентом в частині відображення такого нарахування (виплати) в податковому розрахунку (форма № 1ДФ), який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.15 р. № 4.
Перший заступник Голови
С. БІЛАН
Комментарии к материалу