Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Может ли неприбыльная организация получить дивиденды и остаться неприбыльной?

20.09.2019 563 0 0

Союз потребительских обществ (далее – потребсоюз) является одновременно неприбыльной организацией и участником хозяйственного общества. Вопрос: может ли такой потребсоюз получить дивиденды от хозобщества и при этом не потерять неприбыльный статус?

Ответ: да, может. В данном случае соблюдаются и требования пп. 133.4.2 Налогового кодекса (далее – НК), и положения устава потребсоюза, которые не противоречат таким требованиям. 

Согласно профильному Закону от 10.04.92 г. № 2265-XII, учредительные документы потребсоюза могут прямо предусматривать возможность быть учредителем (участником) хозобщества для решения хозяйственных и социальных задач. А как следует из Индивидуальной налоговой консультации ГФС от 15.08.19 г. № 3807/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, полученные потребсоюзом дивиденды являются его доходом от уставной деятельности. А если неприбыльная организация будет использовать такой доход исключительно на финансирование расходов на ее содержание, реализацию целей, задач и направлений уставной деятельности, то ей не грозит потеря неприбыльного статуса (пп. 133.4.2 НК).
 


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 15.08.2019 р. № 3807/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Спілки споживчих товариств __________ щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації у разі вступу як засновника або учасника до господарського товариства та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє таке.

Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу визначено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі -неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

  • утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
  • установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;

  • установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
  • внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр).

Обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Отже, утворена в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, та внесена до Реєстру неприбуткова організація не сплачує податок на прибуток з доходів (прибутків), отриманих нею в межах статутної діяльності відповідно до закону, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, як це передбачено п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу, та не здійснюється розподіл доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, віднесені, зокрема, спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України від 10 липня 2003 року № 1087-ІV «Про кооперацію» із змінами (далі - Закон № 1087).

Щодо діяльності споживчої кооперації в Україні, то правові, економічні та соціальні основи такої діяльності також визначає Закон України від 10 квітня 1992 року № 2265-ХІІ «Про споживчу кооперацію» із змінами (далі -Закон № 2265).

Згідно з частиною третьою ст. 30 Закону № 1087 кооперативні об’єднання створюються та діють з місцевим (сільським, селищним, міським, районним, обласним, республіканським в Автономній Республіці Крим) або загальнодержавним статусом і є некомерційними організаціями.

Кооперативи та кооперативні об'єднання, які створено до набрання чинності Законом № 1087, зобов'язані протягом року з дня набрання чинності цим Законом привести свої статути у відповідність із цим Законом (частина друга ст. 41 Закону № 1087).

Відповідно до ст. 33 Закону № 1087 кооперативне об'єднання діє на підставі статуту, який затверджується установчими зборами (конференцією, з'їздом) уповноважених представників кооперативів, кооперативних об'єднань.

Статут кооперативного об'єднання повинен містити, зокрема, джерела формування, порядок розпорядження та використання майна кооперативного об'єднання.

Пунктом 2 ст. 11 Закону № 2265 передбачено, що споживчі товариства та їх спілки виходячи з статутних вимог мають право, зокрема:

  • створювати (реорганізовувати, ліквідовувати) для здійснення своїх статутних завдань будь-які підприємства, установи, організації, біржі, комерційні банки, фінансово-розрахункові центри, страхові товариства та інші об'єкти, діяльність яких не суперечить законам України;
  • вступати як засновники або учасники до господарських товариств, спільних підприємств, асоціацій та інших об'єднань для розв'язання господарських і соціальних завдань.

Отже, вступ спілки споживчих товариств, яка має статус неприбуткової організації, як засновника або учасника до господарського товариства та отримання дивідендів від такого товариства не є підставою для виключення спілки споживчих товариств з Реєстру у разі отримання доходів у межах статутної діяльності і їх використання такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу, така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств згідно з підпунктами 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы