Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Какой порядок обложения НДС операций по поставке жилья и его дальнейшей реализации покупателям?

24.06.2021 663 0 0

Операции по дальнейшей продаже жилой недвижимости (квартиры) являются объектом обложения НДС и включаются в общий объем операций по поставке товаров/услуг для целей регистрации лица как плательщика НДС.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 17.06.21 р. № 2469/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання житла та його подальшої реалізації покупцям, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Київській області та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство діє від свого імені, в інтересах та за рахунок корпоративного інвестиційного фонду (далі - Фонд), з яким у Товариства укладено договір на управління активами, має намір придбати у Замовника будівництва майнові права на житлову нерухомість в будинку, який наразі споруджується. Предметом договору купівлі-продажу є майнові права на квартиру, які після прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію реалізуються шляхом реєстрації Фондом права власності, в установленому законом порядку. Згідно договору, Фонд повинен оплатити Замовнику будівництва повну вартість майнових прав на квартиру, що включає ПДВ, та після прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію - зареєструвати право власності на дану квартиру. Після такої реєстрації Фонд планує продати квартиру як об’єкт нерухомого майна.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла (об'єктів житлового фонду) визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Щодо питання 1

Якщо забудовник (Замовник) здійснює будівництво житла (об'єкта житлового фонду) за допомогою підрядної організації (будівельної організації), то операція такої підрядної організації (надавача послуг) з постачання послуг із спорудження житла є першим постачанням житла відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ. Така операція є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується за ставкою 20 відсотків.

Щодо питання 2

Операції з подальшого постачання готового новозбудованого житла, в тому числі, покупцям - фізичним особам звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Щодо питання 3

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Згідно із розділами V та ХХ ПКУ до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 та 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Таким чином, операції з подальшого продажу житлової нерухомості (квартири) є об’єктом оподаткування ПДВ та включаються до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы