Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Блокировка НН: разъяснения от налоговой

16.02.2023 645 0 0

В письме от 29.12.2022 № 17895/6/99-00-08-01-01-06 (далее – Письмо № 17895), предоставленном в ответ на запрос ОО «Всеукраинський бухгалтерський клуб», налоговая рассмотрела два вопроса:

1. Каким образом осуществляется сбор информации для признания плательщика рисковым на основании п. 8 Критерия рисковости налогоплательщика?

Налоговая поясняет, что в ходе анализа поданных на регистрацию НН/РК во внимание принимаются все имеющиеся сведения о плательщике НДС, а именно: так называемая налоговая нагрузка, численность штата, материально-техническая база, в частности стоимость основных фондов, уставный капитал, объекты налогообложения и т. п. И уже по результатам такого анализа принимается решение о соответствии либо несоответствии налогоплательщика критериям рисковости.

Как видите, на решение налоговой может повлиять отсутствие необходимой информации. И зачастую это происходит из-за небрежного заполнения формы декларации по НДС. Например, многие плательщики из-за своей невнимательности не указывают информацию, которая предусмотрена формой декларации. А это может сослужить плохую службу и дать налоговой искаженное представление о деятельности плательщика НДС. Ведь решение о статусе налогоплательщика принимается в том числе и на основании анализа данных отчетности.

Приведем всего лишь два примера:

  • строка 10.4. Здесь отражаются объемы приобретения товаров (услуг) на территории Украины без НДС, в том числе и товаров, которые приобретаются у неплательщиков НДС. Само по себе незаполнение этой строки не повлияет на объект налогообложения и не приведет к финансовым санкциям. Однако вызовет у налоговой вопросы о наличии объема товара, который вы продаете, если он приобретался у неплательщика НДС. Ведь входной НН не было, а в декларации объемы приобретения не отражены;
  • таблицы 2.1 и 2.2 приложения 1 к декларации. В них отдельно отражается информация об объемах приобретения (строительства, создания) необоротных активов. Незаполнение этой строки также не приведет к штрафным санкциям, но в этом случае налоговая не увидит информацию о стоимости приобретенных вами основных фондов. А это немаловажный критерий для принятия решения о статусе плательщика НДС (рисковый или нет).

И возьмите на заметку еще один важный момент, о котором следует знать плательщикам НДС. Постановлением КМУ от 23.12.2022 № 1428 были внесены изменения в Порядок, утвержденный постановлением КМУ от 11.12.2019 № 1165 (далее – Порядок № 1165). Эти изменения начали действовать с 11.01.2023, и с этой даты решение о признании плательщика НДС рисковым должно содержать подробную информацию об операциях, которые налоговая считает рисковыми, включая налоговый номер контрагента, задействованного в такой операции.

А для снятия статуса рискового налогоплательщика следует подать пакет документов (подробно см. «Образцы документов для разблокировки НН/РК»).

Поданные плательщиком НДС документы рассматриваются комиссией регионального уровня в течение 7 рабочих дней. Принятое решение плательщик НДС может обжаловать в судебном порядке.

2. Будет ли блокироваться налоговая накладная или расчет корректировки (далее – НН/РК), если плательщик НДС соответствует критериям положительной налоговой истории?

Вместо прямого ответа этот вопрос налоговая цитирует п. 7 Порядка № 1165. А там сказано: если по результатам автоматизированного мониторинга ПН/РК установлено, что отраженная в них операция соответствует хотя бы одному критерию рисковости осуществления операции, то регистрация таких НН/РК блокируется. За исключением случаев, когда плательщик НДС соответствует хотя бы одному признаку положительной налоговой истории.

Однако, как показывает практика, не всегда положительная налоговая история спасает от блокировки НН/РК.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАТНИ
(ДПС)

від 29.12.2022 р. № 17895/6/99-00-18-09-09-06

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»
 

Державна податкова служба України (далі – ДПС) розглянула звернення ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 28.11.2022 № 101-40 ВБК (вх. ДПС № 20659/6 від 30.11.2022) щодо питань податкового та бухгалтерського обліку підприємств та повідомляє таке.

Щодо питання згідно з пунктом 1 звернення

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — Порядок).

Відповідно до пункту 6 Порядку питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Згідно з абзацом 3 пункту 6 Порядку, у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв встановлюються, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» (зі змінами) податкова інформація – сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб’єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

Згідно з пунктом 63.12 статті 63 Кодексу інформація, що збирається, використовується та формується контролюючим органом у зв’язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційної бази даних.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання, у відповідності до вимог пункту 74.3 статті 74 Кодексу «Обробка та використання податкової інформації», використовується для виконання покладених на контролюючі органи функції та завдань.

Так, під час аналізу поданих на реєстрацію ПH/PK, контролюючий орган приймає до уваги всі наявні відомості по суб’єкту господарювання, такі як:

«податкове навантаження», штатна чисельність, матеріально-технічна база, зокрема вартість основних фондів, статутний капітал, об’єкти оподаткування, та ін., що можуть свідчити про реальність господарської операції. Виходячи з аналітичного «портрету» платника, комісією приймаються відповідне рішення.

Комісією регіонального рівня розглядаються питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою ïx надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Разом з тим інформуємо, що згідно з пунктом 56.18 статті 56 Кодексу, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Після надходження ухвали суду про скасування рішення контролюючого органу, відомості вносяться до журналу ризикових платників та суб’єкт господарювання отримує рішення про скасування оскаржуваного Рішення.

Щодо питань згідно з пунктом 2 звернення

Відповідно до пункту 7 Порядку:

«У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється».

Разом з цим, пунктом 9 Порядку передбачено, що платник Податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

В.о. заступника Голови

Євгеній СОКУР

Комментарии к материалу

Лучшие материалы