Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

В каких случаях ФЛП не обязан вести учет товарных запасов в соответствии с Порядком № 496 – ГНС

22.02.2022 67 0 0

В случае если ФЛП является плательщиком единого налога, не зарегистрирован плательщиком НДС и не осуществляет реализацию категории товаров указанной в пункте 12 статьи 3 Закона N 265, то как результат на него не распространяются требования Порядка N 496.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 03.02.2022 № 298/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту фізичної особи - підприємця (далі - Підприємець), на отримання податкової консультації, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.

Підприємець звернувся до податкового органу із запитанням щодо наявності у неї обов’язку ведення обліку товарних запасів відповідно до Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 р. N 496 (далі - Порядок N 496).

Надаючи відповідь на поставлені питання слід зазначити наступне.

Відповідно до абзацу третього пункту 528 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Також, враховуючи внесення певних змін до законодавства, яким регулювалися правовідносини у сфері здійснення розрахункових операцій у 2021 році, тому дана індивідуальна податкова консультація надається з урахуванням норм законодавства чинного на момент її видання.

У зв’язку із державною реєстрацією в Міністерстві юстиції України Порядку N 496 з 26.11.2021 р. зазначений порядок набрав чинності.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку N 496 він поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі - ФОП), які відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон N 265) зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такого ФОП.

Зазначений обов’язок регламентовано положеннями пункту 12 статті 3 Закону N 265, відповідно до яких суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

Такі вимоги не поширюються на ФОП, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Із системного аналізу зазначених норм Закону N 265, та як відповідь на питання, повідомляємо, що у разі якщо ФОП є платником єдиного податку, не зареєстрований платником податку на додану вартість та не здійснює реалізацію категорії товарів зазначеної у пункті 12 статті 3Закону N 265, то як результат на нього не поширюються вимоги Порядку N 496.

Водночас, у разі якщо з 01.01.2022 р. Ви додатково розпочнете діяльність з реалізації товарів зазначених у пункті 12 статті 3Закону N 265, зокрема, виробів медичного призначення, то на Вас поширюватимуться вимоги Порядку N 496 на загальних підставах, щодо всіх видів та категорій товарів.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы