Проведение профмедосмотров за бюджетные средства: что с НДС?
Операции по поставке учреждениями здравоохранения - плательщиками налога услуг здравоохранения, которые оплачиваются за счет бюджетных средств, является объектом налогообложения НДС согласно п. 185.1 ст. 185 НКУ и освобождаются от налогообложения НДС согласно пп. 197.1.5 ст. 197 НКУ.
На дату зачисления бюджетных средств в счет оплаты стоимости таких услуг на банковский счет плательщика налога - учреждения здравоохранения такой налогоплательщик обязан составить налоговую накладную на неплательщика НДС (поскольку получателями таких услуг являются физические лица - неплательщики НДС) с отметкой «Без НДС »и зарегистрировать такую налоговую накладную в ЕРНН
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 20.03.2020 р. № 1186/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з проведення профілактичних медичних оглядів, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, комунальне некомерційне підприємство медичної галузі відповідно до договору з Національною службою здоров'я України надає послуги з охорони здоров’я населенню, при цьому оплата таких послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законом України від 19 жовтня 2017 року № 2168-VIII «Про державні фінансові . гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон № 2168) визначено програму державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій).
Згідно з пунктом 1 статті 2 Закону № 2168 програма медичних гарантій - програма, що визначає перелік: та обсяг медичних послуг (включаючі і медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку 5 хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
Надавачі медичних послуг - заклади охорони здоров’я усіх фори власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення з головними розпорядниками бюджетних коштів.
Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Відповідно до Закону № 2168 держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України наданні громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій (пункт 1 статті 3 Закону № 2168).
За рахунок Державного бюджету України окремо здійснюється фінансове забезпечення програм громадського здоров’я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов’язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інших програм у галузі охорони здоров’я, що забезпечують виконанні загальнодержавних функцій, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (пункт 2 статті 3 Закону № 2168).
Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров’я незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка в установленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності і мають ліцензію на постачання'-таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крімпослуг, визначених підпунктам я «а»-«о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 зазначеної статті ПКУ).
Таким чином, операції з постачання закладами охорони здоров’я - платниками податку послуг з охорони здоров’я, які оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ та звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 ПКУ.
На дату зарахування бюджетних коштів в рахунок оплати вартості таких послуг на банківський рахунок платника податку - закладу охорони здоров’я такий платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в а неплатника ПДВ (оскільки отримувачами таких послуг є фізичні особи - неплатники ПДВ) з позначкою «Без ПДВ» та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН.
Особливості заповнення таких податкових накладних, зокрема, визначено пунктами 12, 17 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.201 5 №21, із змінами та доповненнями (далі - Наказ №21).
Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Наказу №21 обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод) вказуються у рядку 5.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д6) (додаток 6).
Згідно із статтею 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу